Gaziantep’te gaziler ve şehit yakınlarına yönelik yapılan toplu konutlarda incelemelerde bulunan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, bir yıl önce başlanan inşaat alanında örnek daireleri gezerek tespit ettiği eksikliklerin giderilmesini istedi.

Gaziantep şantiyelerinde incelemelerde bulunan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, şehit aileleri ve gaziler için yapılan 643 hanelik Mavikent Konutları'nın inşaat alanında çalışmaları yakından inceledi. Projenin çok özel olduğunu ve yakından takip edildiğini söyleyen Turan, mutlak kalite prensibiyle çalıştıklarını belirterek, “Kendi oturmadığımız evleri teslim almıyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK PROJE”

TOKİ’nin en çok iş yaptığı şehirlerden biri olan Gaziantep’te 21 bin konut üretildiği bilgisini veren Turan, Gaziantep genelinde yaşayan şehit aileleri, gaziler ve yakınları için yapılmış  konut projesinin yatay mimari yaklaşımla inşa edildiğini ve ihtiyaçları karşılayacak sosyal alanlara sahip olduğunu aktardı. Proje kapsamındaki 643 dairenin uygun ödeme koşullarıyla şehit aileleri, gaziler ve ailelerine verileceğini belirten Turan, “Türkiye'ye örnek olacak bir proje. Diğer vilayetlerde de şehit ve gazilerimize konut veriyoruz, ama burası sadece şehit ve gazi aileleri için yapılmış önemli bir proje" diye konuştu.

“BÜYÜK KOLAYLIKLAR SAĞLIYORUZ”

Şehit aileleri, gaziler ve yakınları için büyük kolaylıklar sağladıklarını belirten Turan,  “Biz,  elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. Konutların taksitleri 240 ay sürecek. Konutları ilk defa alanlara sıfır faiz, diğerlerine ise en düşük endekste veriyoruz" ifadelerini kullandı.

KUZYEŞEHİR YÜKSELİYOR

Gaziantep şantiye incelemelerinde, 200 bin kişinin ikamet edeceği 50 bin konutluk yeni bir şehrin hedeflendiği Kuzeyşehir Projesi’nin Şehitkamil’deki 749 konuttan oluşan 2’nci etabını gezen Turan, Kuzeyşehir’in, üzerinde çalıştıkları en büyük projelerden biri olduğunu söyledi. Bugüne kadar proje kapsamında 2 bin 95 konutun ve ihtiyaç duyulan sosyal donatı tesislerinin inşasına başladıklarını ve 2023 yılına kadar tamamlanması öngörülen projeyle Gaziantep’in geleceğe dönük konut ihtiyacının karşılanacağını açıkladı.

Turan, şöyle devam etti: “Mahalle konsepti gözeten bir planlama anlayışıyla inşa edilen projede, nicelikleri kadar nitelikleri de artırılmış konutlar üreteceğiz. Yerel ve yatay mimari yaklaşımının esas alındığı projeyle prestijli ticari, sosyal ve kültürel alanlarla, kaliteli ve canlı bir yaşam imkânı sunacağız. Sıcak, samimi ve insan ilişkilerinin ön planda olduğu bir şehir oluşturacağız.”

BASIN MENSUPLARINA 350 KONUT

Gaziantep şantiye gezilerine Şehitkâmil ilçesine bağlı Beylerbeyi Mahallesi’nde devam eden Turan,  666 konuttan oluşan proje alanı ile basın mensupları için inşa edilen ve çalışmaların devam ettiği 350 konutluk projenin inşaat alanlarında incelemelerde bulundu.

666 konutluk projenin yöresel dinamikler barındırdığını ve yatay mimari anlayışla inşa edildiğini belirten Turan,  örnek teşkil edecek sosyal konut projesinin tamamlanmasıyla yeni bir mahallenin oluşacağını söyledi. Turan, evi olamayan dar gelirli basın mensupları için 2+1 ve 3+1 planında inşa edilen ve ihtiyaç duyulan sosyal donatıların yer aldığı 350 konutluk projenin ise en kısa sürede tamamlanıp teslim edeceğini söyledi.

“GAZİANTEP’TE 20 BİN 813 KONUT İNŞASINA BAŞLADIK”

Gaziantep'te bugüne kadar 20 bin 813 konutun inşasına başladıklarını ve bunların 15 bin 306’sını tamamlayarak teslim ettiklerini kaydeden Turan, “Gaziantep’e konutun dışında 16 cami, hastane, 2 spor salonu, 2 kamu hizmet binası, kütüphane, 3 sağlık ocağı, 15 ticaret merkezi, 13 ilkokul ve 7 lise olmak üzere 2 milyar 344 milyon TL'lik yatırım yaptık” diye konuşan Turan ayrıca, şehre baklava simgeli 33 bin seyirci kapasiteli UEFA standartlarında stadyum inşa ettiklerini de söyledi.