Belediye Baskani olarak geçirdigi bir yilin degerlendirmesini yapan Gaziantep Büyüksehir Belediye Baskani Fatma Sahin, TOKI ile 5 milyon metrekare alanda yeni bir kent kuracaklarini, 5 yillik yol haritasi kapsaminda öne çikan projelere 300 milyon TL’lik kaynak aktaracaklarini söyledi.

Baslangiçta kent halkinin en önemli sorun olarak öne çikardigi ulasima odaklandiklarini belirten Sahin, “Çünkü kent yogun göç aliyor ve yasam kalitesi arttikça kullanilan araç sayisi da çogaliyor. Hemen ulasim master planini devreye soktuk. Trafik sorununu çözmek için kavsakli yol çalismalarina agirlik verdik. Küçük Sanayi Sitesi ile OSB’de 200 bin kisi çalisiyor ve buradaki ulasim sorununu çözmek için de hafif rayli sistemle Gaziray’i birlestirme projelerimiz var” dedi.

Gaziantep’in su problemini çözmek için Kahramanmaras’ta temiz su kaynaklari bulduklarini dile getiren Sahin, “DSI Genel Müdürü ve Orman ve Su Isleri Bakanligi ile ortak bir proje hazirladik. 1 yil kadar sonra tünelleri, 120 kilometrelik su kanallari ve su borulariyla yaklasik 500 milyon TL’lik bir yatirimla bu suyu sehrimize getirecegiz. Itfaiye birimine de 30 kisi alarak gençlestirme yaptik” diye konustu.

OSB civarinda mera vasfini kaybetmis alanlarda uydu kentler kuracaklarini belirten Sahin, “5 milyon metrekare alanda TOKI ile beraber AVM, hastane, okul gibi ihtiyaçlarin da karsilanacagi yeni bir sehir kuracagiz” seklinde konustu.

Acil eylem planinda kentin acil yapilmasi gereken islerini çikarttiklarina vurgulayan Sahin, sunlari söyledi: “Bir yilda yaklasik 300 kilometre asfalt, 51 kilometre yeni yol ve köprülü kavsak yaptik. Ama esas büyük islerin kongre merkezlerinden, panoramik müzelere, çok fazla konut alanlarinin, uydu kentlerinin yapildigi bir Gaziantep’in planlamasini yaptik. Imar ve ulasim master planlarimizin ihalelerini yaptik. Bu sehirde nerede metro yapilacak, uydu kentler nerede planlanacak ve nasil sehirlesecegiz bunun master plani yapilacak. Böylece 5 yillik yol haritasi da elimizde olacak.”

Fatma Sahin bundan sonraki 1 yilda kongre merkezi, köprülü kavsaklar, bin konutluk rezerve alani, TCDD ile birlikte Gaziray projesi gibi çalismalara 300 milyon TL’lik kaynak aktaracaklarini söyledi.

 

 Dünya