Proje alanin büyüklügünün 74.494 bin metrekare olduguna dikkat çeken TOKI Baskani M. Ergün Turan, üç ayri ihale kapsaminda bin 683 konutun ihale edildigini söyledi. Turan, 388 konut 1. etap ve 578 konut 2. etap kapsaminda yapilan toplam 966 konutun sahiplerine teslim edildigini ifade etti.

Hükümetin aldigi karar çerçevesinde sehirlerdeki, eskimis, plansiz ve sorunlu alanlarin saglikli ve yasanabilir hale gelmesi için büyük ölçekli ve kapsamli projeler yürütüldügünü kaydeden TOKI Baskani M. Ergün Turan, çagdas kentsel çevrelerin üretilmesi, vatandaslarimizin daha iyi yasam kosullarina kavusmasi için ülke çapinda yürütülen çalismalarin basariyla devam ettigini kaydetti.

“Riskli yapilar terörden sonra en önemli problem”

TOKI Baskani, sagliksiz, afetlere karsi riskli, fiziksel olarak köhnemis ve yapi ömrünü tamamlamis konut stokunun, ülkemizin terörden sonra en önemli problem olduguna dikkat çekerek, “Bu konutlar hem içinde yasayan vatandaslarimizin mal ve can güvenligini tehdit etmekte, hem de kentlerin saglikli gelisimine engel teskil etmektedir” diye konustu.

“2023’e kadar 6,5 milyon konutun dönüstürülmesi hedeflendi”

2023 yilina kadar yaklasik 6,5 milyon konutun dönüstürülmesinin hedeflendigini açiklayan M. Ergün Turan, sözlerini söyle sürdürdü; Türk ekonomisi de bu büyük degisimi kamu ve özel sektör ile birlikte güçlü bir kentsel yenileme programi ile yürütebilecek konumdadir. Sürdürülebilir, planli, çevre kalitesini, yapi kalitesini, verimliligi ve sonuçta insanin yasam kalitesini artiracak bu projeler ayni zamanda sehirlerin tarihi, kültürü ve dogal çevresini de titizlikle koruyarak ve gelistirerek sürdürülecektir. TOKI olarak bu konuda büyük bir azim ve çaba içindeyiz. Yurt genelinde esit bir yaklasimla vatandas ve kamunun menfaatini koruyan projeler gelistirmekteyiz.

Vatandasi magdur etmeden dönüsüm

58 ilde 109 belediye ile kapsamli bir çalisma yürütmekteyiz. Simdiye kadar 144 proje bitirilmistir. Yaklasik 70 bin konut tamamlanmistir. 125 proje devam etmektedir. Toplamda kentsel dönüsüm kapsaminda biten, devam eden ve projelendirilen konut sayisi 296 bindir. Bu projelerde, kamu menfaati düsünülürken vatandaslarimiz da magdur edilmeden konut sahibi yapilmakta, köhnemis bölgeler rehabilite edilmektedir.

“Gaziantep’te 50 bin konutluk proje üzerinde çalisiyoruz”

Gaziantep en çok yatirim yaptigimiz ve bundan sonra da büyük projeler baslatacagimiz sehirlerin basinda gelmektedir. Büyüksehir Belediyemiz ile 50 bin konutluk bir proje üzerinde çalismaktayiz. Hazine’den devraldigimiz yaklasik 5 milyon 600 bin metrekarelik alan üzerinde çalismalara baslanmistir. Bin 744 konutta proje asamasindadir.

TOKI, simdiye kadar Gaziantep genelinde toplamda 14 bin 642 konut ihale etmistir. Bunun yaklasik 12 bini bitirilmistir. Ayrica 5 bölgede Büyüksehir, Sahinbey ve Sehitkâmil Belediyelerimiz ile müstereken baslattigimiz yaklasik 5 bin 600 konutluk dönüsüm projesi bulunmaktadir. Bu konutlarin büyük kismi tamamlanmistir.

Gerek projelerimiz içinde gerekse kamu kuruluslariyla yaptigimiz protokoller çerçevesinde ayrica Gaziantep’e, 20 okul, hastane, 3 Saglik Ocagi, 10 cami, 8 ticaret merkezi, hizmet binasi, tekstil ve deri atölyeleri gibi birçok sosyal donati yapilmistir.

UEFA standartlarinda 33 seyirci kapasiteli stadyum

Gaziantep’e yakisir büyüklükte ve UEFA standartlarinda 33 bin seyirci kapasiteli önemli bir stadyum yapmaktayiz (seviyesi yüzde 67 civarindadir.) TOKI olarak simdiye kadar Gaziantep’e yaptigimiz yatirimlarin bedeli yaklasik 1 milyar 230 milyon liradir.

TOKI, 2023 yilina kadar 1 milyon olan konut hedefini Sayin Basbakanimizin direktifleri dogrultusunda bu yil 1 milyon 200 bine çikarmistir. Bu planlama içinde emekli vatandaslarimiza da yüzde 25 kontenjan ayrilarak 240 ay vadeli ve 250 liradan baslayan taksitlerle konut satmaktayiz.

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül de konusmasinda, TOKI ile yapilan isbirlikleri sayesinde dar gelirli ailelerin ev sahibi yapildigini, hizmetlerin herkesi gururlandirdigini belirtti.

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ise kentteki belediyelerin el ele vererek sehrin kentsel dönüsümüne önemli katkilar saglarken bir yandan da yoksul aileleri ev sahibi yaptigini dile getirdi.

Gaziantep Büyüksehir Belediye Baskani Fatma Sahin de, yapilan konutlarin kalitesine isaret ederek, “Toplu konutun kaliteli yapilabilecegi, kaliteyle birlikte iyi bir hizmet sunulabileceginin en güzel örneklerinden birini Sehitkamil Belediyesi gösterdi” diye konustu.

Sehitkamil Belediye Baskani Ridvan Fadiloglu da Seyrantepe Konutlari'nin Türkiye’de ilk defa modellenen bir uygulama olduguna isaret ederek, “Özellikle kentsel dönüsüm yapilan noktalarda vatandasimiza bedelini ödememize ragmen insanlarin barinacak yerleri olmayinca sikinti yasaniyordu. Biz ‘Ipek Yolu Kentsel Dönüsüm’ alanindaki yaklasik 250 bin metrekarelik bir alanda su anda yaptigimiz kamulastirma çalismalarinda vatandaslarimiza kurasiz bir sekilde ev verebilmek adina TOKI ile 75 bin 500 metrekare alan üzerinde bu planlamayi yaptik. Bu planlamayi yaparken özellikle Karsiyaka bölgesinde oturan vatandaslarimizdan gelen talepler dogrultusunda 2+1 ve 3+1 daire planlamasi yaptik. Amacimiz, Gaziantep’in yerel dinamiklerine göre hareket etmekti. Burada oturacak vatandaslarin istedigi dogrultusunda planlama yapmakti” dedi.

Konusmalarin ardindan konut sahiplerine anahtarlari teslim edildi.