Bu çalismasi ile kentin tanitimina önemli katki saglayan Büyüksehir Belediyesi, 2005'te bünyesinde kurdugu KUDEB ile birçok kültürel ve tarihi mekânlara sahip çikti.

2863 Sayili Koruma Kanununun 2004 yilinda yapilan degisiklikler dogrultusunda Kültürel Mirasin Korunmasi ve Yasatilmasi hususunda yerel yönetimlere de çesitli yetkiler verilmesiyle harekete geçen Gaziantep Büyüksehir Belediyesi, sahip oldugu degerleri degerlendirmek ve gelecek nesillere aktarmak için birçok proje hazirlayip, basari ile uyguladi.

Bu baglamda olusturulan Kültüryolu aksinda Derekenari Sokak, Çamurcu Sokak, Keçehane Caddesi, Uzun Çarsi, Hamdi Kutlar Caddesi (Boyaci Camine kadar), Gümrük Caddesi, Alaüddevle Sokak, Meyvaci Çarsisi, Eski Saray Caddesi, Bakircilar Çarsisi, Bugday Arasasi, Almaci Pazari, Tuz Hani Caddesi, Nasiroglu Sokak, Belediye Caddesi (Yemis Han ve Sire Hana kadar uzanmakta), Bey Mahallesi, Hidir, Mehmet Tevfik Uygunlar, Abdullah Edip, Eyüboglu Cami Ara, Prof. Dr. Metin Sözen, Adil Özberk, Bay, Ali Özalgan ve Iki Kapili Hamam sokaklari; Eyüboglu, Eblehan, Tufan Hamami ve Dr. Mecit Barlas Caddelerinde, Karagöz Mahallesi Çamurcu Sokak ile Gümrük Caddesi arasinda kalan sokaklarda sagliklastirma çalismalari yapti.

Kentsel sit alani sinirlari içerisinde yer alan bu sokaklarin ve caddelerin sokak sagliklastirmasi ile 26,5 kilometrelik cephe üzerindeki kültürel miras olan Antep evleri, sokaklari ve çarsilari özgün kimligine kavusturan Büyüksehir Belediyesi, böylece Gaziantep'e bir kültür yolu olusturdu.

Sokak sagliklastirma projelerinin yani sira tek yapi ölçegindeki fonksiyona yönelik restorasyonlar kapsaminda 11 adet tescilli yapi restore edilerek islevlendiren Büyüksehir Belediyesi, Naib Hamami, Kir Kahvesi, Butik Otel, Ömer Ersoy Kültür Merkezi, KUDEB Daire Baskanligi Binasi, Mutfak Sanatlari Akademisi, Metin Sözen Egitim ve Kültür Merkezi'ni faaliyete geçirdi. Bu yapilarin bazilari da müze olarak islevlendirildi ki bu kapsamda kente 6 müze kazandirildi. Bu müzelerin içinde yer alan Bayazhan Kent Müzesi, Gaziantep Savunmasi Panorama Müzesi, Emine Gögüs Mutfak Müzesi, Atatürk Ani Müzesi, Oyun ve Oyuncak Müzesi ve Ali Ihsan Gögüs Müzesi ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor.