Bursa’nın Gemlik ilçesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapımına başlanan konutların temel atma töreni gerçekleşti.

Deprem riski nedeniyle kentsel dönüşüm çalışmasının yapılacağı Gemlik’te TOKİ tarafından inşa edilecek olan konutların temel atma töreni, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Proje kapsamında, yeni yapılan Devlet Hastanesi’nin yanında 224 adet daire ve 12 adet dükkândan oluşan ilk etap TOKİ inşaatının, Gemlik’i tepeden gören yeni bir cazibe merkezi olması hedefleniyor.

“ZEYTİN AĞAÇLARI ZARAR GÖRMEYECEK”

Projenin temel atma töreninde konuşan Çavuşoğlu, “Hükümet, son çıkardığı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile deprem olmadan önce Gemliklilerin can ve mal güvenliğini koruyacak” diye konuştu. Çavuşoğlu, Gemlik’in çehresini değiştirecek, marka değerini artıracak ve geleceğini inşa edecek bu kararın, Gemlik’in sembolü zeytin ağaçlarına zarar vermeden uygulanacağına dikkat çekti.

“KONUT İHTİYACINA CEVAP VERECEK”

Şehrin önünü açan ve ilçeye vizyon katan projelerle çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Cumhuriyet Mahallesi’nin üst kısımlarının imara açılacak olmasının, Gemlik’in dönüşümünü sağlayacağını ve ilçedeki konut ihtiyacına cevap vereceğini söyledi. Yılmaz, “Bu alanda dönüşüm çalışmaları aralıksız devam ederken, bir yandan da projelendirilmiş toplu konut üretimimiz hem Gemlik Belediyesi hem de TOKİ tarafından sürdürülüyor” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, TOKİ ve Gemlik Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında, bin vatandaşın güvenli konutlara yerleştirileceğini belirten Yılmaz, kentsel dönüşüm projesi kapsamında inşa edilecek konutların bir kısmının, evleri hasar gördüğü için yıkılan hak sahiplerine, bir kısmının da dar gelirlilere kira öder gibi düşük taksitlerle verileceğini söyledi.