Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Kocaeli’nin Gölcük ilçesi Sivritepe Rezerv alanında hayata geçirilen kentsel dönüşüm ve gelişim projesi kapsamındaki 142 hak sahibinin konutları kurayla belirlendi.

TOKİ’nin Kocaeli Gölcük’teki Sivritepe Rezerv alanında dönüşüm projesi ürettiği 142 konutun hak sahiplerinin belirlendiği kura töreni 25 Eylül’de noter huzurunda gerçekleştirildi. Projenin genelinde 541 konut, cami ve 14 adet dükkân bulunuyor.

Konutların 36’sının 2+1, 106’sı ise 3+1 planında inşa edildiği proje mahalle konseptinde tasarlandı. Konutlar modern ve geleneksel mimariyle sentezlendiği yerleşim yeriyle dükkânları, camisi, parkı ve peyzajıyla çağdaş standartlarda kaliteli bir yaşam alanı oluşturularak Gölcük’e yeni bir cazibe merkezi kazandırıldı.

Proje kapsamında ilk aşamada Bakanlar Kurulu kararı ile Gölcük Denizevler Mahallesi’nde bulunan alan ‘riskli alan’ ilan edilerek alandaki fonksiyonunu yitirmiş, köhnemiş, deprem riski olan yapılar tasfiye edildi. Gölcük Belediyesi ile yapılan protokol kapsamında Denizevler Mahallesi’nde riskli alanda yaşayan hak sahiplerinin büyük kısmıyla uzlaşma sağlandı. Hak sahiplerine konut verilmek üzere Saraylı Köyü, Sivritepe mevkisinde bulunan 7,4 hektarlık rezerv alanda kentsel dönüşüm projesi uygulaması hayata geçirildi.