İstanbul’da biri Avrupa diğeri Anadolu yakasında olmak üzere iki bölgede gümrük ve ticaret merkezleri kuruluyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İstanbul’da Anadolu ve Avrupa yakalarında kurulması planlanan gümrük ve ticaret merkezlerinin Türkiye’nin ihracatını artıracağını, ticaretini geliştireceğini söyledi.

“TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ PROJELERDEN BİRİ”

Tüfenkci, Türkiye için önemli projelerden biri olduğunu söylediği gümrük ve ticaret merkezlerinin hayata geçirilmesi için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, “Bu merkezlerin, Türkiye’nin ticaretini, ihracatını, lojistiğini artırarak geliştireceğini kaydetti.

“TOKİ İLE ANLAŞMA YAPILDI”

Gümrük ve Ticaret merkezleriyle ilgili alt yapı çalışmalarının sürdüğünü belirten Tüfenkci, sektörlerle ilgili çalıştay ve toplantıları gerçekleştirdiklerini, TOKİ ile anlaşmanın yapıldığını ifade etti. Bankacılığıyla, depolarıyla, lojistik sektörüyle, gümrüğüyle bir kampüs şeklinde oluşturulan bir proje tasarladıklarını belirten Tüfenkci, şöyle devam etti: “Bu, özellikle transit ticarette bir başka ülkeden gelen ve bir başka ülkeye satılacak ürünlerin gümrük işlemlerinden istisna olarak, o bölgede depolanarak tekrar yurt dışına deport edilmesi. Eğer millileştirilecekse de yurt içine girerken işlemlerin basitleştirilerek hızlandırılması esasına dayanan bir sistem.”

SAĞLIKLI DEPOLAMA İMKÂNI, DÜŞÜK LOJİSTİK MALİYET

Gümrük işlemlerinin hızlandırılmasının yanında, yatırım çeken, dış ticareti daha verimli ve kârlı hale getiren bir sistemin kurgulandığını anlatan Tüfenkci, merkezde yatırımcılar için cazip koşulların oluşturulacağını, vergi ve gümrük avantajlarının yanı sıra sağlıklı depolama imkânı sağlanacağını ve lojistik maliyetlerinin de düşeceğini kaydetti.

Bakan Tüfenkci, planlanan bu sistemin, Türkiye’nin ticaretini ve dış ticaretini farklı bir noktaya taşıyacak bir sistem olduğunun altını çizdi.