Haci Bayram-i Veli Camii çevre düzenlemesi ve Kitapçilar Çarsisi’nin açilis törenine katilan Cumhurbaskani Erdogan, “Ankara aslinda bir Islam sehridir. Ankara, Selçuklunun ve Osmanlinin sehridir; Istiklal Harbi’nin sehridir. Çanakkale’den sonra o kutlu savas, buradan idare edildi. Türkiye’nin her kösesinden gelen temsilcileri agirlayan bu Meclis, Haci Bayram’da kilinan Cuma Namazinin ardindan dua ve tekbirlerle açildi” dedi.

Cumhurbaskani Erdogan, Ankara’nin manevi mimarina böyle bir saygisizligin reva görüldügünü ifade ederek, “Bunlarin kimler oldugunu sizler gayet iyi biliyorsunuz” dedi. Bölgeyle ilgili çalisma yapmaya daha o günden karar vererek, Haci Bayram’a yarasir düzenlemeler için ilk adimlari attiklarini söyleyen Cumhurbaskani Erdogan sunlari söyledi: “Bölge koruma alaninda oldugu için geç de olsa nihayet burasi Ankaralilarin nefes alabilecekleri, maneviyatlarini yasayabilecekleri bir yer haline geldi.” Cumhurbaskani Erdogan, Haci Bayram’i, Istanbul'daki Eyüp Sultan'a benzettigini yapilan düzenlemelerin ardindan Ankaralilarin artik gönül rahatligiyla burada namazini kildigini, kitabini alip alisverisini yapabildigini ifade etti.

Haci Bayram-i Veli Camii çevre düzenlemesinin yani sira eski kitapçilar çarsisindaki 74 dükkânin yenilendigine de isaret eden Cumhurbaskani Erdogan, proje kapsaminda bölgenin 35 yillik çinarlarla donatildigini söyledi. Cumhurbaskani Erdogan, Haci Bayram-i Veli Camii çevre düzenlemesiyle 36 ayri eseri hayata geçiren Ankara Büyüksehir Belediye Baskani Melih Gökçek’i tebrik ederek basarilarinin artarak devamini diledi.

Cumhurbaskani Erdogan, sehirlerin, tastan, betondan ibaret olmadigini, bir sehrin insaatçilardan çok manevi mimarlarca insa edilecegini kaydederek, “Ankara aslinda bir Ahi, Islam sehridir. Ankara, Selçuklunun ve Osmanlinin sehridir. Ankara, Istiklal Harbi’nin sehridir. Çanakkale'den sonra o kutlu savas, Istiklal Harbi buradan idare edildi. Türkiye'nin dört bir kösesinden gelen temsilcileri agirlayan bu Meclis, bu camide, Haci Bayram'da kilinan Cuma Namazinin ardindan dualarla, tekbirlerle açildi. Siz bilir misiniz, ilk Meclis'in açilisinda salat-i tefriciyelerin getirilmesi, hatmi seriflerin indirilmesi, ama bütün bunlarda Buhari Serif'in hatmedilmesi, kurbanlarin kesilmesi ve Meclis'in açilmasi. Nereden nereye... Düsman Polatli'ya dayandiginda, top sesleri Meclis duvarlarinda yankilanirken dahi Ankara sabirla ve kararlilikla mücadeleye devam etti” diye konustu.

Cumhurbaskani Erdogan, külliyelerin, medreselerin, camilerin Ankara'nin tapu senedi oldugunu belirterek, "Fakat bir dönem geldi ki, bu sehri adeta ikiye böldüler. Yeni insa edilen Ankara ile sehrin güneyi ile eski Ankara'yi, bu bölgeyi karsi karsiya getirdiler. Bu ülkede, millete 'göbegini kasiyan adamlar, bidon kafalilar' diyenler, 'baldiri çiplak' diyenler, kiligina kiyafetine bakarak insanimizi Sihhiye ötesine almayanlar, insanlarimizin gönül dünyasinda ciddi kirilmalara yol açti. Hatta öyle ileri gittiler ki, 'Kâbe Arap'in olsun, bize Çankaya yeter' diyenler, Haci Bayram-i Veli'yi, yani gerçek Ankara'yi hafizamizdan silmek istediler, kazimak istediler. Basaramadilar. Çünkü bu millet hiç bir zaman aslini inkâr etmedi. Tam tersine köklerine siki sikiya bagli kaldi” dedi.