Hasankeyf ilçesi sakinleri, TOKİ’nin inşa ettiği konutlara taşınmak için hazırlıklara başladı.

Hasankeyf sakinleri için TOKİ tarafından iki yıl önce yapımına başlanan ve yaklaşık 164 milyon TL’ye mâl olması öngörülen 710 konut tamamlanma aşamasına geldi.

Yeni yerleşim alanında, Batman Üniversitesi'ne bağlı Hasankeyf Meslek Yüksekokulu, modern kütüphane, cami, iş merkezi ve ilçe teşkilatlarına ait binalar tamamlanırken, her biri 180 metrekare olarak inşa edilen konutlar, haziran ayının başında ilçe halkına teslim edilecek.

ZEYNEL BEY TÜRBESİ KÜLTÜR ADASI’NDA

550 yıllık tarihi geçmişi bulunan ve eski yerinde çini motifleri defineciler tarafından sökülen Zeynel Bey Türbesi koruma altına alınıyor. Dicle kıyısındaki yeni yeri Kültür Adası’na taşınan türbenin bulunduğu alanda, eski han ve konaklama binalarının benzerleri yapılıyor. Kültür Adası’na taşınacak yapıtlar arasında El-Rızk Camisi'nin minaresi, İmam Abdullah Zaviyesi ve Selçuklar dönemine ait Dicle Nehri kıyısındaki hamam da yer alıyor.

Çalışmalar kapsamında dolguyla kapatılan 5 yüz mağaradan biri olan tarihi Yolgeçen Hanı Mağarası, Dicle Nehri’nin kıyısında sağlamlaştırılıyor.

HEYECAN VE HÜZÜN BİR ARADA

Yaşamlarını, tarihi ilçeden 1,5 kilometre uzaktaki modern toplu konutlarda devam ettirecek olan Hasankeyfliler, yeni bir yaşama başlamanın heyecanını duyarken; eski Hasankeyf’ten ayrılmanın hüznünü de yaşıyor.