Hayat Payas’ta ödüllü projeyle hayata geçirilen yeni yaşam alanı, yatay mimari anlayışla üretiliyor ve yöresel unsurları içeriyor.

Sosyal konut üretimlerini ödüllü projelerle yapan TOKİ’nin 2014’te düzenlediği 7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Yarışması’nda Akdeniz Bölgesi 1’inciliğini kazanan projenin inşa çalışmaları Hatay Payas’ta sürüyor. 937 konut ve 74 dükkândan oluşan sosyal konut projesi, özgün mimarisiyle dikkat çekiyor.

Yerel ve geleneksel mimari unsurların ön plana çıkarmayı ve geleceğe taşımayı amaçlayan yarışma kapsamında hayata geçirilen ödüllü projeyle yöresel yapı unsurlarının yansıtıldığı az katlı konut anlayışı ve geleneksel mahalle günümüz modern kent yaşamına taşıyor.

“YENİ ÜRETİM ÇİZGİMİZİ VATANDAŞ ÇOK BEĞENDİ”

2014’te yenilenen üretim anlayışıyla mahalle konseptiyle geliştirilen projelerin vatandaşların büyük beğenisini kazandığını söyleyen TOKİ Başkanı M. ErgünTuran, şöyle konuştu: “2014’ten bu yana İdare olarak yeni üretim çizgimizi yansıtan az katlı planda, yerel unsurları barındıran ve mahalle fikrini yansıtan sosyal konut projeleri hayata geçirmeye başladık. Konutta yeni üretim çizgimizi vatandaş çok beğendi. Teveccühlerini her platformda bizlerle paylaşıyorlar.”

Turan, konutun yanı sıra Türkiye’nin farklı şehirlerinde sosyal tesis, hastane, okul, rekreasyon uygulamaları gibi yapı ve yerleşim ihtiyaçlarına dönük yüzlerce proje yürüttüklerini anlattı.