TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, İdare’nin 2018 hedefinin 65 bine yakın konut üreterek 16 milyar TL’lik iş hacmine ulaşmak olduğunu söyledi.

Türkiye konut ve inşaat sektörünün öncü kuruluşu TOKİ, 2017 yılını 65 bin konut üreterek ekonomiye 15,5 milyar TL’lik katkı sağladı. Bu yıl hedeflenen rakam ise, 65 bin konut üretmek ve 16 milyar TL’lik iş hacmi oluşturmak.

“TOKİ, FİNANSAL OLARAK SON 3,5 YILDA YÜZDE 40 BÜYÜDÜ”

Türkiye genelinde 520’ye yakın aktif şantiyesi bulunan TOKİ, ağırlıklı olarak dar ve orta gelirli grubu konut sahibi yapmak amacıyla üretimlerini gerçekleştiriyor. Son 3,5 yıldır yapılan konutların yüzde 95’inin sosyal konut olduğunun altını çizen Turan, TOKİ’nin finansal olarak son 3,5 yılda yüzde 40 büyüdüğünü vurguladı. Yıllık ortalama 40-45 bin olan konut sayısını, 60-65 bine çıkardıklarına dikkat çeken Turan, “TOKİ olarak bir yılda ürettiğimiz konutları, 10-15 yıl vadeyle satıyoruz. Yeni finans modelleri üzerinde çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

1 MİLYAR TL’LİK SANAYİ YATIRIMI

Sanayi sitelerinin kurulması için gelen talepleri karşılamak istediklerini söyleyen TOKİ Başkanı Turan, Aksaray, Diyarbakır ve Bolu’daki sanayi sitelerinde ihale aşamasına gelindiği ve ihalelerin bu ay sonuna kadar yapılacağını belirtti. Turan, “Bu ihalelerin toplam yatırım büyüklüğü, 800 milyon TL ile 1 milyar TL arasında” dedi.

Yeni finans modelleri üzerinde çalıştıklarını belirten Turan, şöyle konuştu: “Gayrimenkul sertifikası ihraç ediyoruz, ancak finansal piyasanın darlığı nedeniyle birtakım sıkıntılar yaşıyoruz. Konuyla ilgili Borsa İstanbul (BİST) ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile görüşmelerimiz devam ediyor.”