Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ilk kez konut sahibi olacak vatandaşlara kolaylıklar sağlayacak yeni bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını, mevcut konut hesabı uygulamasını daha etkin hale getirmek amacıyla sistemi yeniden düzenlendiklerini belirtti.

Mehmet Şimşek, konut sahibi olmayan vatandaşların ev alabilmesini ve bunun için harcamaların önceden tasarruf edilerek karşılanmasını amaçlayan, 2016 yılında uygulamaya konulan “konut hesabı” sisteminde devlet katkısının azami 15 bin lira olduğu söyledi. Konut hesabının açılmasında, katılımcıların Türk vatandaşı olması ve konut sahipliğinin bulunmaması gerektiğine dikkat çeken Şimşek, devlet katkısına hak kazanabilmek için de en az 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme şartının bulunduğunu hatırlattı.

“YENİ KONUT HESABI, AKSAKLIKLARI GİDERECEK”

Ekim 2017 verileri dikkate alındığında 14 bankada mevcut konut hesabı sayısının 11 bin 348 olduğunu ifade eden Şimşek, bu sayıyı yetersiz bulduklarını ve katılımcıların sistemi yeterince cazip görmediği için uygulamanın daha etkin hale getirilmesi amacıyla sistemi yeniden dizayn etmeye karar verdiklerini vurguladı.

Yeni konut hesabı modeliyle mevcut sistemin aksaklıklarını gidereceklerini ve yeni destek unsurları ekleyeceklerini belirten Şimşek, ilk kez konut sahibi olacak vatandaşlara kolaylıklar sağlayacak yeni düzenleme üzerinde çalıştıklarını söyledi.

“VATANDAŞ, DÜŞÜK KREDİ FAZİYLE EV SAHİBİ OLACAK”

Mevcut devlet katkısının devam edeceği yeni modelde, katılımcılara daha fazla devlet katkısı verilmesinin planlandığını aktaran Şimşek, Konut Hesabı Sistemi ile tasarruf süreci ve konut kredisi (mortgage) arasında ilişki kurularak katılımcılara ek avantajlar sağlanacağını kaydetti.

Yeni konut hesabı modelinde bankalar ve katılımcılar arasında yapılacak sözleşmelerle daha düşük faiz oranıyla tasarruf yapılması ve bunun devamında daha düşük faiz oranlarından konut kredisi kullanılmasının söz konusu olabileceğini söyleyen Şimşek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Mevduat olarak tutulan paranın süresi ve miktarı arttıkça, kredi kullandırımı sırasında uygulanacak faiz de daha düşük kalacak. Kredi faiz oranında ne kadarlık bir indirim yapılacağı aktüerya hesapları sonucunda belirlenecek. Konut hesabına yapılan devlet desteği de göz önünde bulundurulduğunda ev almak isteyen vatandaşlarımız için daha düşük bir kredi faizi söz konusu olabilecek. Bunun için bankalarla gerekli görüşmelerde bulunacağız.”

DÜŞÜK STOPAJ VE TAPU HARCI ALINACAK

Katılımcılara ilave vergi avantajlarının da sağlanacağına dikkat çeken Şimşek, Konut hesabı birikimlerinden daha düşük stopaj ve ev alımlarında düşük tapu harcı tahsili düşünüldüğünü aktardı. Şimşek, şöyle devam etti: “Yeni konut hesabı modelinin, konut alımını kolaylaştırmanın yanı sıra tasarrufları artıcı bir etki yaratmasını bekliyoruz. Düzenlemeyi en yakın zamanda tamamlayarak Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na (EKK) sunacağız.”