2018’in ilk dört ayında 5 bin 791 konutu tamamlayıp hak sahiplerine teslim eden TOKİ, mayıs ayında 2 bin 647 konutun daha teslimini yapacak.

Türkiye konut sektörünün en büyük üreticisi TOKİ, dar ve orta gelirli vatandaşlara dönük üretimlerini sürdürüyor. Hemen her yıl 60 bin civarında sosyal konut üreten İdare, bir yandan da üretimi biten konutların teslimini gerçekleştiriyor. Bu senenin başından itibaren 5 bin 791 konutun teslimini yapılırken, inşası tamamlanan 2 bin 647 konut mayıs ayı içerisinde hak sahiplerine teslim edilecek.

“YILIN İLK İKİ AYINDA TOPLAM 625 KONUT TESLİM EDİLDİ”

Yılın ilk dört ayı inşaat süreci biten ve vatandaşlara teslim edilen konutlarla ilgili açıklama yapan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, şöyle konuştu: “Ocak ayında Batman'da 163 konutu hak sahiplerine teslim ettik. Şubat ayında ise Hatay'da 155, Trabzon'da 307 konut olmak üzere yılın ilk iki ayında toplam 625 konutu hak sahibi vatandaşlara teslim ettik. İstanbul Kayaşehir'de 2017'nin Ekim ayında satışı yapılan bin 892 konut içerisindeki 420 konutun inşasının tamamlandık. Mahalle konseptiyle geliştirilmiş semt kültürünü barındıran 420 konutumuzu 09 Nisan-27 Nisan tarihleri arasında hak sahibi vatandaşlarımıza teslim ettik. Vatandaşlarımız artık yeni yuvalarında yaşamlarını sürdürmeye başladı."

ANKARA VE ERZURUM’DA DÖNÜŞÜM KONUTLARI TESLİM EDİLİYOR

"Kentsel dönüşüm projeleriyle çarpık kentleşme sonucunda yaşanamaz hale gelen bölgeleri yaşanabilir çevrelere dönüştürüyoruz” diye konuşan Turan, Ankara ve Erzurum Palandöken'de hız kemeden süren dönüşüm projelerine dikkat çekti.

Mamak'ta Gülseren Mahallesi ve Altıağaç-Karaağaç ve Hüseyingazi mahallerindeki dönüşüm projelerinden bahseden Turan, proje tamamlandığında camisi, ticaret merkezi, okulu ve sosyal tesisiyle yeni bir Mamak inşa edileceğini söyleyerek, Mamak Gülseren Mahallesi 3’üncü etapta inşası tamamlanan 509 konutun, 2-25 Nisan tarihleri arasında hak sahibi vatandaşlara teslim edildiği bilgisini verdi.

Erzurum Palandöken'de 3 etap halinde yürütülen 2 bin 229 konutluk kentsel dönüşüm projesinin 2’nci etabında inşası tamamlanan 594 konutun 2-30 Nisan tarihleri arasında  teslim edildiğini belirten Turan, "Palandöken Kentsel Dönüşüm projemiz çevre düzenlemeleri, donatı alanlarıyla bütün sosyal ihtiyaçlara cevap verecek. Sosyal alanlarıyla öne çıkan Palandöken Kentsel Dönüşüm projemiz tamamlandığında örnek bir yaşam alanı olacak" diye konuştu.

KOCAELİ VE MANİSA’DA 556 KONUT HAK SAHİPLERİNE TESLİM EDİLDİ

Kocaeli ve Manisa’da yatay ve yerel mimariyle inşa edilen 556 konutun hak sahibi vatandaşlara teslim edildiğini söyleyen TOKİ Başkanı Turan, 26-30 Mart tarihleri arasında Kocaeli Kandıra’da 301 konutun 95’inin teslim edildiğini, 206 konutun ise 5-17 Nisan tarihlerinde tesliminin gerçekleştiğini belirtti. Turan, Manisa Demirciler’de inşası tamamlanan az katlı planda inşa edilen 255 konutun da hak sahiplerine teslim edildiğini hatırlattı.

KARAMAN, KONYA VE GAZİANTEP’TE BİN 973 KONUT TESLİM EDİLDİ

Karaman Merkez Kırbağ Mahallesi'nde 998 konut, cami ve ticaret merkezinden oluşan proje ile Konya'nın Meram ilçesindeki 509 konutun inşasının tamamladıklarını ve konutların hak sahibi vatandaşlara 2 Nisan itibarıyla teslim edilmeye başlandığını söyleyen Turan, teslim işlemlerinin Nisan sonunda tamamlanmış olacağını ifade etti.

Gaziantep Şehitkamil'de ise inşası biten 466 konutu 4-17 Nisan tarihlerinde hak sahiplerine verdiklerini belirten TOKİ Başkanı, Gaziantep'te yaklaşık 8,5 milyon metrekare alan üzerinde 200 bin kişinin ikamet edeceği 50 bin konutluk yeni bir şehir kurduklarını aktardı.

2 bin 647 KONUT DAHA TESLİM EDİLECEK

İnşasını tamamlanan 2 bin 647 konutun mayıs ayı içerisinde hak sahiplerine verileceğini kaydeden Turan, "Antalya Akseki'de 409 konut, Erzurum Aziziye'de 210 konut, Ankara Gölbaşı'nda bin 585 konut ve Ankara Mamak'ta 443 konutu mayıs ayında vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Vatandaşlarımızın yeni yuvalarında sağlık, huzur ve mutluluk içerisinde bir yaşam sürmesini dilerim" açıklamasında bulundu.