Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından, İstanbul’un Güngören ilçesi Tozkoparan Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında inşa edilecek 224 konutun ihalesi yapıldı.

Şehirlerin kentsel dönüşüm zorunluluğunu merkeze alan TOKİ, dönüşüm projeleriyle güvenli yapılar, sağlıklı çevreler oluşturuyor. Kentsel dönüşümde yerel yönetimlerle iş birliği içinde kapsamlı konut üretim programları uygulayan İdare, dönüşümde insanı odağa alıyor, sosyal bütünleşmeyi ve yerel kalkınmayı gözeten bütünleşik bir yaklaşımı esas alıyor.

TOKİ ile Güngören Belediyesi arasında imzalanan protokolle İstanbul Güngören’e bağlı Tozkoparan Mahallesi’nde kentsel dönüşüm çalışması başladı. Altyapı ve çevre düzenleme işiyle birlikte inşa edilecek 224 konutun ihalesi 18 Temmuz’da yapıldı. Projedeki konutların 64’ü 1+1, 160’ı ise 2+1 planında inşa edilecek.

Proje kapsamında ilk aşamada dönüşüm çerçevesinde boş alanda 224 konut inşa edilerek köhnemiş ve çarpık yapılaşmanın bulunduğu, yeterli sosyal donatıları olmayan alandan hak sahiplerinin tasfiyesi planlanıyor.

Projeyle “yerinde dönüşüm” esas alınarak, hak sahiplerine dükkânları, parkı, peyzajıyla çağdaş standartlarda, nitelikli bir yaşam alanı oluşturulması amaçlanıyor.