TOKİ tarafından İstanbul Kayaşehir’de yatay mimari anlayışla ve mahalle konseptinde üretilen 605 yeni konut satışa çıkarıldı.

İstanbul Kayaşehir’de orta gelirli vatandaşlar için üretilen 605 konutun kura yöntemiyle satışa çıkarıldığı bilgisini veren TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, hiç ev sahibi olamayan dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmak istediklerini belirtti. Turan, Kayaşehir’deki konut bölgesinde yeni bir aşamaya gelindiğini ve söz konusu 605 konutun yapımında önemli bir seviyeye ulaşıldığını söyleyerek, satışı başlatma kararı aldıklarını açıkladı.

Sosyal konutların farklı kesimlerin ihtiyaç ve alım gücüne hitap edecek şekilde minimum maliyetle bütçelendirildiğini ifade eden TOKİ Başkanı Turan, “Vatandaşlarımız en düşük 160 bin TL, en yüksek 620 bin TL arasında imkânları ölçüsünde istedikleri konutlara başvuruda bulunabilecekler" ifadelerini kullandı.

YATAY MİMARİ YAKLAŞIM

TOKİ Başkanı Turan, bundan yaklaşık 3,5 yıl önce dikey mimariden yatay mimariye geçerek yatay yapılaşmaya öncelik verdiklerini ve şehirlerdeki en yüksek binaların TOKİ binaları olmayacağı anlayışıyla hareket ettiklerini hatırlatarak, pek çok şehirde bu bakışı yansıtacak önemli projeler başlattıklarını söyledi. Kayaşehir’de satışa sunulan konutların da yatay mimari anlayışı ile inşa edildiğini belirten Turan, “Yerel mimarinin de özelliklerini barındıran konutlarımız örnek teşkil edecek“ diye konuştu.

“KAYAŞEHİR’DE MAHALLE KÜLTÜRÜ YAŞAYACAK”

Turan, 25 bine yakın konut üretimiyle İdare’nin İstanbul’daki en yoğun çalışma alanları arasında yer alan Kayaşehir’de satışa çıkan 605 konutun, “mahalle konsepti” ile geliştirilmiş semt kültürünü barındırdığına dikkat çekti. Vatandaşların artık sadece barınacak bir merkez değil, yeni yaşam alanları istediğini belirten Turan, “Hepimizin aradığı; bu topraklara ait olan, farklı gelir gruplarının aynı semtte buluşabildiği, semt sakinlerinin, esnafın iç içe olduğu, mahalle kültürü kavramında vücut bulan, dayanışmayla mutlu olacağımız sosyal yaşam alanlarıdır. Kayaşehir’de satışa sunduğumuz projemizde de mahalle kültürü yaşayacak” dedi.

“Projede, içinden cadde geçen, etrafında tek katlı dükkânların, bisiklet yollarının, spor alanlarının, caminin ve çarşının olduğu; büyük bir meydana açılan, meydanda kafe ve restoranların bulunduğu bir mahalle konsepti yer alıyor” diyen Turan,  0-5 yaş okul öncesi çocuk grubundan üniversite gençliğine, kadınlardan erkeklere tüm nüfus profillerine dönük sosyal ihtiyaçların düşünüldüğünü kaydetti.

BAŞVURU ŞARTLARI
Başvuru yapacak vatandaşlarının hiç konut sahibi olmaması gerektiğini vurgulayan Turan, ”Konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız başvurularını üç kategoride gerçekleştirecek.  Bu kategoriler, Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile dul ve yetimlerini, en az yüzde 40 engelli vatandaşları ve diğer alıcı adayı vatandaşlarımızı kapsıyor.

Başvuru şartlarını aktaran Turan, şöyle devam etti: “Başvuruda bulunacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve İstanbul’da en geç 30 Nisan 2016 tarihinden itibaren kesintisiz ikamet ediyor olması gerekiyor. Ayrıca kendisine, eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulünün olmaması, daha önce TOKİ'den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olması ve 18 yaşını doldurmuş olması ile bütün bunları belgelemiş olmaları gerekiyor.” Turan ayrıca, başvuru sahiplerinin satışa sunulan projeler kapsamında yer alan konut tiplerinden sadece birisi için başvuru yapabileceklerini söyledi.

BAŞVURULAR VE KURA NİSAN’DA
Turan, başvuru şartlarını sağlayan kişilerin, başvurularını 02 Nisan – 11 Nisan 2018 tarihleri arasında Türkiye Halk Bankası AŞ’nin İstanbul'daki bütün şubelerinden 5 bin TL başvuru bedelini yatırarak başvurularını yapabileceğini belirtti.

Satılacak konutların satış işlemlerinin yüzde 25 peşinat bedeli ve 120 ay vade ile yüzde 40 peşinat bedeli ve 144 ay vade seçenekleriyle gerçekleştirileceğini aktaran Turan, konutların satış bedellerinin 160 bin TL'den, en düşük konut taksitinin ise aylık 677 TL’den başladığını söyledi.

Konut kuralarının 25 Nisan 2018 tarihinde noter huzurunda gerçekleştirileceğini belirten TOKİ Başkanı Turan, TOKİ’nin www.toki.gov.tr adresi ile Halk Bankası’nın İstanbul’daki tüm şubelerinden başvuru koşullarının ayrıntılı olarak temin edilebileceğini kaydetti.

*Satış duyurusu, satış takvimi ve satış fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.