Gayrimenkul endüstrisinde yılın en büyük buluşması Fransa’nın Cannes kentinde başladı. Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM, bugün 29’uncu kez kapılarını açtı.

MIPIM fuarı, Fransa’nın ünlü sahil kenti Cannes’da bugün başladı. 685 metrekarelik İstanbul Çadırı ile fuara dördüncü kez katılan İstanbul Ticaret Odası (İTO), Londra ve Paris çadırlarıyla beraber fuar alanın ‘kalbi’ denilen sahil şeridinde yer alıyor. İstanbul Çadırı’nda güç birliği yapan kamu ve özel sektör firmaları, İstanbul’un yatırım iklimini 100 ülkeden gelen 24 bin profesyonele taşıyor.

İstanbul Çadırı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın yanı sıra Emlak Konut, Aremas, Fuzul Yapı, Gülan Otomotiv, Halk GYO, Muum Mimarlık, Oyak İnşaat, Tahincioğlu, Teknik Yapı ve Yeditepe firmalarının stantlarına ev sahipliği yapıyor.

Fuar’a; 24 bin 200 ziyaretçi, 100 ülkeden 3 bin 100 firma, 5 bin yatırımcı, 3 bin 800 CEO ve üst düzey profesyonel ve Türkiye’den 250 şirket ve 700 ziyaretçi katılıyor.

“İSTANBUL ÇADIRI İKİLİ GÖRÜŞMELERİN KÜRESEL ADRESİ OLACAK”

“Yatırım deryasında İstanbul rüzgârı esiyor. MIPIM’de de bunu çok net şekilde görüyoruz” diyen İTO Başkanı Öztürk Oran, MIPIM’in klasiği olan İstanbul Çadırı’nın bu yıl da ikili görüşmelerin küresel adresi olacağını belirtti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın destekleriyle İstanbul’un yükselen değerlerini, Türkiye’nin inşaat ve gayrimenkuldeki deneyimini ve büyüklüğünü MIPIM’de sergilemeyi amaçladıklarını söyleyen Oran, dünyayı küreselleştiren, toplumların yaşam biçimlerini yönlendiren gayrimenkul endüstrisinin yeni güç odağı olarak 300’den fazla sektörü harekete geçirdiğini vurguladı.

“İSTANBUL’UN KAPILARI KAZANCA AÇILIYOR”

İstanbul’un MIPIM’de önemli bir aktör olarak öne çıktığını, şehrin, eşsiz güzelliğine ve köklü tarihine en uygun şekilde tanıtıldığını belirten Öztürk Oran, İstanbul’un kapılarının kazanca ve iyi bir yaşama açıldığını vurguladı.

İstanbul Ticaret Odası olarak şehirlere değer katan projeler inşa ettiklerini söyleyen Oran, “700 bin metrekarede ve 500 milyon dolarlık yatırımla hayata geçecek İstanbul Dünya Ticaret Merkezi yeni fuar alanı projesi, dünyanın en büyük yayın kümelenmelerinden 2,8 milyon metrekarelik Kitap Kent projesi ve bölgemizin de en büyük ar-ge üssü olma iddiasındaki Teknopark İstanbul bunlardan birkaçı” şeklinde konuştu.

“İSTANBUL’UN CAZİBESİ MEGA PROJELERLE KATLANACAK”

İstanbul’un en büyük özelliklerinden birinin iki kıtayı birbirine sıkı sıkıya bağlayan milyar dolarlık projeler olduğunu söyleyen İTO Başkanı Oran, 2018 yılının İstanbul’un mega proje stoku için önemli bir yıl olduğunu ve mega kentin cazibesinin mega projelerle katlanacağını ifade etti.

Türkiye'nin yatırım projelerinin hız kazandığını söyleyen Öztürk Oran, 5,5 milyar TL’lik Marmaray, 1,3 milyar dolarlık Avrasya Tüneli ve 8,5 milyar TL’lik yatırımın yapıldığı Yavuz Sultan Selim Köprüsü örneklerini paylaştı. 29 Ekim’de faaliyete geçecek 3. Havalimanı ve 2023’te Asya ve Avrupa’yı yakınlaştıracak 1915 Çanakkale Köprüsü’nü de hatırlatan Oran, şöyle devam etti: “Temeli henüz atılan 65 milyar TL’lik  Kanal İstanbul, İstanbul’un gelecekteki vizyonunu şimdiden net bir şekilde ortaya koyuyor. Türkiye bu yatırımlarıyla yükselen ekonomiler içinde en çok altyapı yatırımı yapan ikinci ülke konumunda.”

“İSTANBUL’UN HARİTASI YENİDEN ŞEKİLLENİYOR”

İstanbul’un şehir haritasının yeniden şekillendiğine dikkat çeken ve İstanbul’da geçtiğimiz yıl 238 bin konut satıldığını belirten Oran, “Türkiye’de satılan konut sayısı 1,4 milyon. Bunların 22 bin 234’ünü yabancı gayrimenkul yatırımcıları aldı. Diğer yanda şu anda, İstanbul’da kentsel dönüşüm ile 7 milyona yakın konut ve iş yeri yeniden inşa ediliyor” dedi.

Oran, şöyle devam etti: “Diğer yandan özellikle İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesiyle birlikte yoğun bir ofis arz, kiralama ve satış işlemi de mevcut. Yapımı devam eden projelerle İstanbul’da 4,9 milyon metrekarelik A sınıfı ofis stoku var. Yılda 300 bin metrekareye ulaşan ofis alım ve kiralama işlemi yapılıyor. Tüm bu özellikler bize gayrimenkul sektöründe büyük bir cazibeyle birlikte tecrübe ve know-how kazandırıyor.”

İSTASYON KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ MIPIM’DE

Fuar’a ilk kez katılan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yabancı yatırımcıya kentsel dönüşümün simgesi olarak İstasyon Projesi’ni tanıtacak. Kentsel dönüşümde herkesin örnek aldığı bir kent olma arzusu olduklarını ifade eden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin, “İstasyon Projesi’nin başarılı bir kentsel dönüşüm projesi olduğu konusunda iddialıyız. İstiyoruz ki bu projeyi uluslararası bir firma ile gerçekleştirelim” açıklamasında bulundu.

Projenin en doğru şekilde ifade edileceği mecranın MIPIM olduğunu düşündüklerini söyleyen Şahin, yabancı yatırımcılara, projeyi birlikte gerçekleştirmek için tekliflerde bulunacaklarını aktardı. Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Umuyoruz ki, projemizin gerçekleşmesi adına burada ciddi adımlar atacağız. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023 yılına kadar bu dev projemizi hayata geçirmek istiyoruz.”

FUAR 13-16 MART TARİHLERİ ARASINDA SÜRECEK

“Dünyanın Şehircilik Haritası Değişiyor” ana temasıyla düzenlenen MIPIM’de,  dünkü genel tanıtımın ardından bugün Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, Türkiye’deki yatırım fırsatlarını konu alan bir sunum gerçekleştirecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise kentsel dönüşüm uygulamaları hakkında fuar katılımcılarına bilgi verecek.