İstanbul’un millet bahçeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle açıldı. İstanbulluların hizmetine giren beş millet bahçesiyle kente 1,5 milyon metrekare yeşil alan kazandırıldı.

Başakşehir, Kayaşehir, Hoşdere, Baruthane ve Çırpıcı Millet Bahçelerinin açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kişi başına düşen yeşil alan miktarını 16 yılda iki katına çıkarttıklarını belirterek, her şehre en az bir millet bahçesi kazandırmayı hedeflediklerini söyledi. İstanbulluların hizmetine sunulan millet bahçelerinin 1,5 milyon metrekare büyüklüğünde olduğunu ve bu bahçelerin İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan miktarını yüzde 10 artırdığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehirlerimizi yemyeşil hâle getirene kadar, millet bahçelerimizle, ağaç dikimlerimizle ve diğer faaliyetlerimizle durmadan, usanmadan çalışmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Millet Bahçeleri Açılış Töreni’nde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, millet bahçelerinin cami merkezli şehirlerin üzerinde kurulan kadim medeniyetimizin şehircilik anlayışından bir örneği olduğunu dile getirerek, millet bahçeleriyle şehirlere yeniden can suyu verileceğini ve gelecek kuşakların bu bahçelerin verdiği nefesle hayat bulacağını kaydetti.

MİLLET BAHÇELERİ GÜNÜN İHTİYAÇLARINI KARŞILIYOR

360 bin metrekare alan üzerinde kurulan Başakşehir Millet Bahçesi’nin İkitelli Şehir Hastanesi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu ve Kanal İstanbul gibi dev projelerin merkezinde yer aldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, camiden kapalı otoparka, biyolojik göletten koku bahçelerine, etkinlik çayırından millet kıraathanesine, yürüyüş ve bisiklet yollarından oyun alanlarına kadar tüm ihtiyaçlara cevap verecek tesislerle donatıldığını söyledi.

Kayaşehir Millet Bahçesi’nin 350 bin metrekarelik bir alana sahip olduğunu ve her türlü ihtiyaca cevap verecek şekilde düzenlendiğini ifade eden Erdoğan, projede yürüyüş yollarından seyir terasına, kültür sanat etkinliklerinin yapılacağı sahneden piknik ve oyun alanlarına kadar pek çok tesisin bulunduğunu aktardı. Erdoğan, binlerce gül, meyve ağacı ve mevsimlik çiçeğin bulunduğu Baruthane Millet Bahçesi’nin yaklaşık 60 bin metrekare alan üzerinde kurulduğunu kaydederek, alanın tarihi ve kültürel yapıları barındırdığını ve bu yapılara sahip çıktıklarını anlattı.

Göletten, yürüyüş yollarına ve meyve bahçelerine kadar pek çok tesis bulunduğu Hoşdere Millet Bahçesi’nin 142 bin metrekare olduğunu, Çırpıcı Millet Bahçesi'nin ise 465 bin metrekare alan üzerinde etap etap inşa edildiğini anlatan Erdoğan, bahçelerde pek çok tesisin bulunduğunu aktardı.

“DURMADAN, USANMADAN ÇALIŞMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Atatürk Havalimanı’ndaki millet bahçesinin hizmete sunulmasıyla kişi başına düşen yeşil alanının artacağına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, millet bahçeleri projelerinin millet tarafından büyük bir şevkle sahiplenildiğini dile getirerek, “Türkiye’yi, özellikle de şehirlerimizi yemyeşil hâle getirene kadar millet bahçelerimizle, ağaç dikimlerimizle ve diğer faaliyetlerimizle durmadan, usanmadan çalışmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

ÇEVREYE DUYARLI VE YATAY MİMARİYE UYGUN ŞEHİRLER

Millet bahçelerinin şehir imar ve inşa hareketinin önemli bir parçası olduğunu vurgulayan Kurum, İstanbulluların hizmetine sunulan millet bahçelerinin sosyal ve kültürel pek çok ihtiyaca cevap vereceğini, kentin nefes alan yeşil alanlarının miktarını artıracağını vurguladı.

Baruthane, Başakşehir, Kayaşehir, Çırpıcı ve Hoşdere Millet Bahçelerinin özellikleri ve buralarda yürütülen çalışmaları anlatan Kurum, “Çevre ve şehri sadece atalarımızdan aldığımız bir miras değil, aynı zamanda çocuklarımıza devretmemiz gereken bir emanet olarak görüyor ve çalışmalarımızı bu ilke üzerinden sürdürüyoruz" diyerek, hayat standartlarını yükselten, kimlikli, yeşil, çevreye duyarlı, medeniyet anlayışımıza, tarihimize ve yatay mimariye uygun şehirler inşa edileceğini kaydetti.