Kenti her alanda gelecege tasiyan Büyüksehir Belediyesi, tarih, kültür ve medeniyet sehri Bursa’nin izlerini ortaya çikarmaya devam ediyor. Büyüksehir Belediyesi, Uludag Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden Arkeolog Yard. Doç. Dr. Aysin Özügül’ün bilimsel danismanliginda kazi çalismalari devam eden Iznik’teki Roma Tiyatrosu’nun orijinal haliyle ayaga kaldirilmasina da destek oluyor.

Tarihi Kentler Birligi’nin kurucusu Bursa’nin örnek bir sehir oldugunu söyleyen Büyüksehir Belediye Baskani Recep Altepe, Iznik’teki Roma Tiyatrosu’nda devam eden kazi çalismalarini yerinde inceleyerek, “Bursa merkezinde restore edilmedik tarihi yapi birakmadik. Yeni dönemde de bütünsehir uygulamasiyla Bursa’ya katilan tüm ilçelerde tarihi kültürel miras çalismalarimiz hizla sürüyor. Bursa’dan önceki baskent Iznik’te de Osmanli ve Selçuklu’nun yani sira Dogu Roma ve Bitinya dönemlerine ait eserler var. Büyüksehir Belediyesi olarak baslattigimiz çalismalarla Iznik de dünya gündemine geldi” dedi.

“Iznik’in Roma Tiyatrosu yeniden tiyatro olarak hizmet verecek”

Büyüksehir Belediyesi olarak sadece 10 yeni ilçede 450 ayri noktada çalistiklarini ve kent merkeziyle bu rakamin 2 katina çiktigini vurgulayan Baskan Altepe, “Bursa’da tarih ayaga kalkiyor. Iznik’te bulunan yaklasik 2 bin yillik Roma Tiyatrosu da örnegi olmayan bir tiyatro, sirti bir yere yaslanmayan ve düz bir arazide kurulan örnek bir yapi… Roma döneminin bir eseri olan bu amfi tiyatro, 2000 yilda zaman zaman tahribatlara ugramis, taslari farkli noktalara tasinmis. Daha sonra da mezarlik gibi degisik amaçlarla kullanilmis. Ancak yaklasik 50 yillik süren bu kazilardan sonra Büyüksehir Belediyesi’nin de destegiyle buradaki çalismalar daha da hizli bir sekilde yapiliyor. Temizleme, ayiklama, kazi gibi arkeolojik çalismalar hizla sürüyor ve her parça bize geçmise dair önemli bulgular veriyor” diye konustu.

Elde edilen bilgilerle tiyatronun rölevesinin çikacagini söyleyen Baskan Altepe, proje çalismalariyla tiyatronun 2000 yil önceki orijinal haline kavusacagini ifade ederek, “Amacimiz, 2 bin yil önce bu tiyatro nasil kullaniliyorsa, ayni sekilde 2 bin yil öncesini yasatmaktir. Iznik’in güzelliklerinin dünyayla paylasilmasi ve yapilanlarin da bölgeye deger katmasini istiyoruz. Iznik’i dünya kenti ve Bursa’nin en önemli turizm degeri yapacak olan güzel bir eser ortaya çikmis oluyor” seklinde konustu.

Iznik de UNESCO yolunda

Bursa’nin UNESCO Dünya Kültür Mirasi Listesi’ne girdigini de hatirlatan Baskan Altepe, “Bursa, tüm semtleriyle UNESCO Listesi’nde… Iznik UNESCO’ya çok daha önceki yillarda girmesi gereken bir degerdi. Su anda aday olan Iznik’in de UNESCO Listesi’nde yerini almasini en büyük temennimiz. Iznik’in ‘evrensel deger’ olarak dünya mirasi listesine girecegine inaniyoruz” dedi.

ÇEKÜL Vakfi Baskani Prof. Dr. Metin Sözen ise Büyüksehir Belediyesi’nin Bursa’nin degerlerinin tümüyle kalkindirdigini vurgulayarak, “Iznik, Büyüksehir Belediyesi’nin desteginden iyi yararlanmalidir. Zaten öncelik taninmis vaziyette. Iznik’in gerçek degerine kavusarak UNESCO Dünya Mirasi Listesi’nde yerini alacak olmasini önemsiyorum” dedi.

Iznik’teki Roma tiyatrosunun yapisal özelliklerine de isaret eden ve bölgenin tiyatronun yani sira çevresiyle birlikte bir külliye halinde oldugunu söyleyen Sözen, Baskan Altepe’nin Bursa için önemli bir güç oldugunu dile getirdi.

Iznik Belediye Baskani Osman Sargin da Büyüksehir Belediyesi’nin gücünün Iznik’te hissedildigini vurgulayarak, yaklasik 2 bin yil önce insanligin hizmetinde olan tiyatronun yeniden kullanima sunulmasi için büyük gayret sarf edildigini kaydederek, Iznik’in de bu noktada Büyüksehir Belediyesi’nin yaninda oldugunu belirtti.