Basbakanlik Toplu Konut Idaresi Baskanligi (TOKI) öncülügünde Atasehir'de hayata geçirilen Istanbul Uluslararasi Finans Merkezi’nde (IFM) kamu ayagindaki ilk temel atildi. Bankacilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasasi Kurulunun (SPK) binalarinin temel atma töreni; Basbakan Binali Yildirim katilimiyla gerçeklesti.

Temel atma törenine ayrica; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakani Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakani Fatma Betül Sayan Kaya, Basbakan Yardimcisi Nurettin Canikli, SPK Baskani Dr. Vahdettin Ertas, BDDK Baskani Mehmet Ali Akben ve Istanbul Ticaret Odasi (ITO) Baskani Ibrahim Çaglar da katildi.

Törende konusan Basbakan Binali Yildirim, "Bir isimiz daha kaldi. Türkiye'de istikrarin sürmesi lazim. Istikrar sürecek. Türkiye büyümeye devam edecek.” dedi.

Istanbul Finans Merkezi’ne neden ihtiyaç oldugunu da açiklayan Yildirim, söyle devam etti: "Bu merkeze ne ihtiyaç var? Finansman yani dünyadaki nakit para artik yeni adresler ariyor. Niye? Çünkü Amerika, Avrupa fazla sikiyorlar. 50 tane soru soruyorlar. Bu parayi nereden aldin, nerede buldun, nasil getirdin? Insanlar da parasiyla rezil olmak istemiyorlar. Onun için Istanbul finansman için, yatirimcilar için, yatirimcilara kaynak için en ideal yer. Onun için buraya, bu merkeze ihtiyaç var ve bunun kararini verdik. Insallah 1-2 sene içerisinde, buralarda muazzam tesisler, binalar tamamlanacak ve finans merkezi çalismaya devam edecek."

“Bütün bankalarimiz bir an önce gelsin, burada temeli atsin”
Basbakan Yildirim, "Burada sadece bugün temelini attigimiz BDDK'nin, SPK'nin yeri yok, ayni zamanda baska kurumlar da var. Ben buradan çagri yapiyorum; Merkez Bankasi, Ziraat Bankasi, Halk Bankasi, Vakifbank basta olmak üzere bütün bankalarimiz bir an önce gelsin, burada temeli atsinlar. Finans merkezi demek hepsinin bir araya gelerek güçlerini birlestirmeleri demek. Aksi halde birer birer gelirseniz ne olacak? Zaman kaybi olacak. Zaman kaybi olunca da istedigimiz hizda projeler gerçeklesmeyecek." dedi.

Uluslararasi kurumsal yapi
Temel atma töreninde konusan Basbakanlik Toplu Konut Idaresi (TOKI) Baskani Mehmet Ergün Turan, Istanbul Finans Merkezinin tamamlanmasiyla fiziki yapisi, nitelikli is gücü ve üstün teknolojik altyapisiyla, reel sektörün tüm ihtiyaçlarinin karsilandigi uluslararasi bir kurumsal yapiya kavusulacagini belirtti.

Turan, Istanbul Uluslararasi Finans Merkezinde Bankacilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasasi Kurulu (SPK) hizmet binalarinin temel atma töreninde yaptigi konusmada, Türkiye'nin ve sektörün yatirimlariyla, yeni projeleriyle gelecege emin adimlarla yürüdügünü belirterek, "Bunun son örnekleri olan ve dünyada ilkleri barindiran Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli, milletimizin gururu, üretim ve yatirim gücümüzün önemli kanitidir. Simdi bir baska gurur projemize ilk harci koyuyor olmanin heyecanini yasiyoruz. 3 yil içinde tamamlanacak Uluslararasi Istanbul Finans Merkezinde SPK ve BDDK binalarinin temelini atiyoruz." diye konustu.

SPK ve BDDK finans merkezinin kalbi olacak

Dünya finans piyasalarindaki degisimlerin, Istanbul için potansiyeller barindirdigini, yeni firsatlar sunabilecegini öngördüklerini ifade eden Turan, sözlerine söyle devam etti:

"Finans hareketliliginin küresel seyir içinde dönüsümler vaat ettigi bir dönemde, finans merkezimiz ülkemizin uluslararasi ölçekte karsiligi yüksek yatirim projelerinden biri olarak vücut bulacak. Merkezimiz, Türkiye Varlik Fonu gibi uluslararasi kurumsal girisimlerin güçlenmesine katki saglayacak. Bilhassa küresel merkezler arasinda kadim sehrimiz Istanbul'un kimligini güçlendirecek merkez, yüksek katma degerli finans sektörünün gelisimde yeni bir piyasa ve güçlü bir ekonomik yasam alani olacak. Istanbul Finans Merkezinin tamamlanmasiyla fiziki yapisi, nitelikli is gücü ve üstün teknolojik altyapisiyla, reel sektörün tüm ihtiyaçlarinin karsilandigi uluslararasi bir kurumsal yapiya kavusacagiz. Bu sayede ülkemiz, her türlü finansal aracin ihraç edilebildigi dünyanin önde gelen küresel finans merkezleri arasinda, deyim yerindeyse, 'devler liginde' hak ettigi yerini alacak. Dolayisiyla TOKI olarak altyapisini gerçeklestirecegimiz bu yatirimla, finans piyasalarini devler ligine hazirlaniyoruz. Temelini atacagimiz SPK ve BDDK binalari, finans merkezimizin kalbi olacak. Yaklasik 3 milyon metrekare alan üzerinde gerçeklestirilecek Finans Merkezi Projesinin 660 bin metrekarelik bölümü idaremizce insa edilecek."

Turan, proje kapsaminda 5 banka, SPK, BDDK ile konut ve alisveris merkezlerinin yer alacagini anlatarak, bu sayede bölgenin, is ve is disi yasamin ayni mekanda konsolide oldugu büyük bir ekonomik yasam ve varlik alani olacagini kaydetti.

50 bin çalisan, 25 bin ziyaretçi, 11 bin oturan ile günde 90 bine yakin insan sirkülasyonunun olusacagi bölgede, is ve alisverisiyle, kendi ekonomisini de yaratan bir yerlesime dönüsecegini vurgulayan Turan, "Dolayisiyla, yaklasik 3 milyar lira yatirim maliyetli bu dev projeyle, Istanbul'a sehir içinde sehir; bir finans sehri ekleniyor." dedi.

TOKI’den sehirlere deger katan projeler

Turan, sehirlere deger katan projeler üretme hedefiyle Türkiye'nin pek çok ilinde çok basarili sonuçlar aldiklarini belirterek, "TOKI olarak yeni üretim disiplinlerimiz arasinda yer alan, geleneksel ile modern olani harmanladigimiz mimari yaklasimi, Finans Merkezinde yer alan yapilara da tasiyoruz. Tasarim ve uygulamada, islevselligin yani sira yüksek estetik kaygilarin gözetildigi, çagdas eser niteliginde yapilari ortaya çikarmanin gayreti içindeyiz. Inaniyorum ki kadim olanla çagdas olani bulusturdugumuz yeni çizgimizle, TOKI olarak Istanbul'a güzel bir eser kazandiracagiz." seklinde konustu.