Anadolu yakasinda yer alan Sultanbeyli ilçesi, 1990’li yillara degin küçük bir yerlesim birimi iken iç göç nedeniyle günümüzde nüfusu yaklasik 300 bine ulasti. 1980’li yillardan bu yana ilçede; düzensiz yerlesmenin fazla olusu ve kullanicisi olamayan hisseli arazilerin yogunlugu ile olusan sorunlu mülkiyet yapisi çözüme kavustu.

2011/2266 sayili Bakanlar Kurulu Karari ile Sultanbeyli ilçesinde bulunan bazi alanlarda yürütülecek iyilestirme, yenileme ve dönüsüm uygulamalari kapsaminda Çevre ve Sehircilik Bakanligi ile Maliye Bakanligi yetkilendirildi. Ayrica 27 Mart 2015 tarihinde TBMM’de kabul edilen 6639 sayili kanunun 14. maddesi ile Sultanbeyli ilçesindeki mülkiyet sorununun çözümüne katki saglandi. Bu çerçevede Bakan Güllüce, çalismalarin hizlanmasi için talimat verdi ve bir kisim alanda Tapu devri yapildi. Kalan alanlarin ise çalismalari kisa zamanda tamamlanacak.

Bakan Idris Güllüce’nin baskanliginda, Çevre ve Sehircilik Bakanligi, Maliye Bakanligi, Enerji Bakanligi, Tapu Kadastro Bölge Müdürlügü ve Sultanbeyli Belediye Baskanligindan çok sayida üst düzey bürokrat ve mal sahiplerinden olusan bir heyetin katilim sagladigi toplanti Istanbul’da yapildi.

Sorunlarin çözümüne yönelik yapilmasi gerekenler ve tapu devri ile ilgili taraflar arasinda bir “Mutabakat Zapti” imzalandi ve bundan sonra yapilacak çalismalara rehber olabilecek is adimlari belirlendi. Bu toplanti ile Sultanbeyli ilçesindeki mülkiyet probleminin çözümüne yönelik olarak yapilan çalismalarda önemli bir adim atilarak 1 milyon 274 bin m²’lik alan Maliye Hazinesi adina tescil edildi.

Ilçede 22 adet hisseli parselde mülkiyet sorunu bulunurken yapilan anlasma çerçevesinde hisse devri sonucunda bu parsel alanlari toplaminin yaklasik yüzde 63’ünün mülkiyet sorunu çözülmüs ve geriye kalan yüzde 37’lik kisminin mülkiyet sorunu da 2015 yili sonuna kadar çözülecek. Bu kapsamda yüzde 37’lik kismin da Maliye Hazinesi adina tescili gerçeklestiginde Sultanbeyli ilçesindeki bütün mülkiyet sorunlu parseller çözüme kavusmus olacak.