Kahramanmaraş Dulkadiroğlu’nda TOKİ tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında 624 konutun yanı sıra konut sakinlerinin sosyal ihtiyaçlarını karşılayabileceği donatı alanlarıyla çağdaş bir yaşam alanı kuruluyor.

Konut üretiminde yatay mimariyi esas alan TOKİ, Türkiye’nin farklı şehirlerinde az katlı yapılaşmayla, yerel mimariden izler taşıyan mahalle konseptli yaşam alanlarını hayata geçiriyor. Bu uygulamalardan biri olan Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesindeki sosyal konut projesiyle geleneksel mahalle kültüründen esinlenilerek yeni bir yerleşim oluşturuluyor. İhalesi tamamlanıp inşaat aşamasına geçilen 68.000 metrekarelik alanda kurulacak olan yeni yaşam alanı, şehir merkezine 7 kilometre, havaalanına ise 4 kilometre uzaklıkta yer almasıyla avantajlı bir konuma sahip.

FARKLI PLANDA KONUTLAR

Geleneksel mahalle dokusunu esas alan mimari yaklaşımla tasarlanan konut projesinde zemin üzeri 4 kat şeklinde planlanan 624 konut bulunuyor. Konutların iç kısımları farklı aile yapıları ve gelir grupları dikkate alınarak tasarlandı. 2+1 oda planına sahip brüt 75.37 metrekare büyüklüğünde 500 adet konut ile brüt büyüklüğü 110.35 metrekare olan 124 adet 3+1 konut projelendirildi. Bununla birlikte 30 blok şeklinde düzenlenen konut alanının yerleşim planında bloklar arası mesafenin mümkün olduğunca fazla olmasına özen gösterildi.

Kaliteli, çağdaş ve güvenli bir yaşam alanının hedeflendiği projede konutların yanı sıra; insanların etkileşim hâlinde olmalarını sağlayan peyzaj ve çevre düzenlemeleri, çocuk oyun alanları, parklar, fitness alanları, cami ve 12 dükkândan oluşan ticaret merkeziyle bölge sakinlerinin farklı ihtiyaçlarını karşılayacağı sosyal donatılara da yer verildi. Proje kapsamında ayrıca, 33’ü engelli otoparkı olmak üzere toplamda 647 adet otopark planlandı.

GELENEKSEL VE MODERN UYUMU

Mimaride şehirlerin yöresel dokusunu ön plana çıkarmayı amaçlayan TOKİ, yerel mimari izleri konut projelerine taşıyor.Dulkadiroğlu’nun eski Türk evlerinin mimari dokusu dikkate alınarak tasarlanan konut cephelerinde, zemin kat seviyelerinde taş kaplamalar, söveler ve kat silmeleri gibi mimari cephe elemanları modern mimariyle harmanlandı. Geleneksel ve modern birlikteliğinin yansıtıldığı konutlarda renk olarak pastel tonlar kullanılırken, söveler ahşap görünümlü tercih edildi.