Il genelinde yapmis oldugu Atik Su Aritma Tesisleri ve Su Aritma Tesisleri ile dikkatleri üzerine çeken Sanliurfa Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlügü'nün (SUSKI) Siverek ilçesinde bir ilke daha imza atiyor.

Ilçenin girisine yapilan ve 10 gün önce faaliyete geçen Atik Su Aritma Tesisi, bölgede ve Türkiye'de örnek tesislerden biri.

Tesis sorumlusu ve Çevre Mühendisi Yavuz Selim Boyaci, yaptigi açiklamada söz konusu tesisin Avrupa standartlarinda oldugunu söyledi.

Tesise gelen kanalisazyon suyunun öncelikle izgara odasinda gittigini ve burada kaba malzemesinden arinildiktan sonra yuvarlak havuzlara alindigini aktaran Boyaci, daha sonra suyun içindeki mikroplarin dibe çökmesi için bekletildigini ifade etti.

Burada bekleyen suyun açik havuzlara alindigini ve biyolojik aritmanin yapildigi anlatan Boyaci sunlari kaydetti:

"Burada bekleyen suyun içindeki mikroplar zamanla asiniyor ve dibe çöküyor. Burada yogunlasan çamur daha sonra büyük yuvarlak depoya aliniyor. Burada yaklasik 15 gün bekletildikten sonra 38 derece bakteriler ürüyor. Bu bakteriler dogalgaz için kullaniliyor. Buradaki bekleme asamasinda üretilen dogalgaz, jenerasyon ünitesinde yakilarak elektrik enerjisine çevriliyor. Bu enerji hem tesisin elektrik ihtiyacini karsilayacak fazlasi ile DEDAS'a satilacak. Organik bakteriliden arindirilan su ise dezenfekte edildikten sonra Haci Hidir Baraji'na desarj ediliyor. Ve sulama amaçli kullaniliyor."