Türkiye ile Italya’nin ortak projesi olan Karkamis Antik Kent’i kazi ve restorasyon çalismalari sonucunda ortaya çikarilan eserler tanitildi.

Suriye sinirina sifir noktasinda kazi çalismasi!

Suriye sinirina sifir yerde yapilan kazi çalismalarini yürüten kazi baskani Doç. Dr. Nicolo Marchetti ve baskan yardimcilari gün yüzüne çikarilan eserleri tanitti.

Gaziantep Büyüksehir Belediye Baskani Fatma Sahin, Büyüksehir Belediyesi Meclis Salonu’ndaki tanitim toplantisinda, bütün çaglarda bütün medeniyetlerin en önemli ve en zengin döneminin Gaziantep topraklari üzerinde yasandigi söyledi.

“Amacimiz bu sehri hak ettigi sekilde uluslararasi boyutta tanitmak” diyen Sahin, açiklamasini söyle sürdürdü:

“Ve özellikle arkeoloji turizminde ve gastronomi turizminde çok büyük hedeflerimiz var, ideallerimiz var, umutlarimiz var. Hak ettigimiz yere gelmek istiyoruz. 5 antik kenti ayni anda restore ettiren baska bir sehir yok. Çünkü hiçkimsede 5 antik kent yok. Hakikaten sanayi ve ticaret sehri olmakla beraber arkeoloji sehri olmak bizim en büyük hedeflerimizden bir tanesi ve birbirini tamamlayan çalismalar bunlar. Eger biz sanayiyi sanatla taçlandiramazsak sanayinin altyapisini, kültürel hazinemizle birlestiremezsek birseyler eksik kalacak.”