TOKİ’nin İstanbul Kayaşehir’de satışa sunduğu 605 konutun başvuruları tamamlandı. Orta gelir seviyesindeki vatandaşlara dönük üretilen konutlara 16 bin 946 başvuru yapıldı.

TOKİ tarafından İstanbul Kayaşehir’de yatay mimari anlayışla ve mahalle konseptinde üretilen, farklı kesimlerin ihtiyaç ve alım gücüne hitap edecek şekilde minimum maliyetle bütçelendirilen 605 konuta 16 bin 946 başvuru yapıldı. Vatandaşlar en düşük 160 bin TL, en yüksek 620 bin TL arasında imkânları ölçüsünde istedikleri konutlara başvuruda bulundu.

Farklı kesimlerin ihtiyaç ve alım gücüne göre minimum maliyetle bütçelendirilen Kayaşehir konutlarında 1+1 dairelere bin 403, 2+1 dairelere 10 bin 211, 3+1 dairelere 4 bin 77 ve 4+1 dairelere 555 başvurunun yapılırken, açık artırmayla satışa sunulan konutlar için 25 Nisan’da yapılacak kura çekimi sonrasında konut sahibi olamayan vatandaşların başvuru bedelleri 2 Mayıs’ta ödenmeye başlanacak.

SOSYAL KONUTLARA YOĞUN TALEP

Alt ve orta gelir grubu vatandaşlar için ürettikleri sosyal konutlara yoğun bir talep olduğuna dikkat çeken TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, bunun sektör için yol gösterici bir durum olduğunu söyledi. “Bir yerde 300 bin konut yapıyorsak 3 bin talep geliyor” şeklinde konuşan Turan, vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olduklarını vurgulayarak konut talebinde bir azalma olmadığını aksine Türkiye’nin çeşitli illerinde yaptıkları konutlara yoğun bir talep olduğu bilgisini verdi. Turan, Kayaşehir’de açık artırmayla satışa sunulacak 605 konuta gösterilen ilginin, sektörümüzün önümüzdeki dönemde daha da büyüyeceğinin göstergesi olduğunu belirtti. Turan, ayrıca bu yoğun talebin ekonomik büyüme ve ekonomiye olan güveninin göstergesi olduğunu da ifade etti.

Öncelikli hedeflerinin dar ve orta gelirli vatandaşlar ile bugüne kadar hiç konut sahibi olmamış, konut almakta zorlananları kira öder gibi konut sahibi yapmak olduğunu vurgulayan TOKİ Başkanı Turan, sosyal devletin en önemli yansımasının vatandaşın barınma ihtiyacını karşılaması olduğunu ve İdare olarak bunu gerçekleştirdiklerini söyledi. Vatandaşlar için yegane dost eli bir kuruluş olduklarını yineleyen Turan, toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir anlayışla hizmet ettiklerini ifade etti.

“MİLLETİMİZİN SEVİNCİ, EN BÜYÜK MOTİVASYON KAYNAĞIMIZ”

Kaliteli ve güvenli konutlar inşa etmenin, güzel şehirlerde yaşama idealine hizmet etmenin memnuniyeti içinde olduklarını aktaran Turan, “Milletimizin sevinci, en büyük motivasyon kaynağımız olmaya devam ediyor. Milletimize iyilik üreten bir kurum olarak 2018’de de vatandaşlarımızın beklentilerine cevap vermeye devam ediyoruz. Büyük yatırımların etkisiyle aktif bir süreç yaşayan sektörümüzde, alt ve orta gelir grubundakilere dönük yaklaşık 822 bine ulaşan konut üretimimizle idaremiz sektöre öncülük eden çizgisini koruyor” açıklamasında bulundu. Turan, 2023 hedefleri doğrultusunda, 2018’de  60-65 bin sosyal konut inşa etmeyi hedeflediklerini de belirtti.

HEDEF, YATAY MİMARİ VE MUTLAK KALİTE

Yatay mimari yapılaşmanın 2023 hedeflerindeki en önemli unsur olduğunun altını çizen TOKİ Başkanı, geleneksel yaşam kültürünün modern şehirlerde hayat bulması için İdare olarak sosyal ihtiyaçlara cevap veren, mahalle kültürünün oluşmasına imkân tanıyan projeler ürettiklerini kaydetti.

Temel üretim disiplinleri arasında “Mutlak Kalite” yaklaşımının da olduğunu ifade eden Turan, “Kalitesi ve nitelikleri artırılmış sosyal konut üretimi idaremizin öncelik sıralamasında birinci sıradadır. Kalite kavramını, TOKİ olarak 2023 vizyonuna ulaşabilmemizin temel koşulu olarak kabul ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kayaşehir’de başvuruları tamamlanan konut projesinin de yatay mimari  yaklaşımla inşa edildiğini ve mahalle kültürünü barındıracağını belirten Turan, projede 0-5 yaş okul öncesi çocuk grubundan üniversite gençliğine, kadınlardan erkeklere, tüm nüfus profillerine dönük sosyal ihtiyaçların da yer alacağını aktardı.