Kentsel Strateji Doğrultusunda Akıllı Şehirler ve Binalar" başlığı gerçekleştirilecek 5’inci Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi, 22 Şubat’ta İstanbul’da düzenlenecek.

Bu yıl 5’incisi düzenlenecek olan Ulusal Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi, “Kentsel Strateji Doğrultusunda Akıllı Şehirler ve Binalar" başlığı altında ve beş ana oturumda gerçekleştirilecek. Şehirlerin sağlıklı ve güvenli yaşam çevrelerine dönüştürülmesi noktasında kentsel dönüşüm sürecinin ele alınacağı kongrede, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanından belediye başkanları ve gayrimenkul sektörünün önde gelen temsilcileri konuşmacı ve konuk olarak yer alacak.

Son zamanların en önemli gündem maddelerinden olan kentsel dönüşümü daha iyi anlatmak amacıyla düzenlenen kongre; STK'lar açısından kentsel dönüşümün geleceği, kentsel stratejinin ve entegrasyonun kentsel dönüşüm süreci için önemi, kentsel dönüşümün gayrimenkul sektörü açısından geleceği, kentsel dönüşüm sürecinin bileşenleri ve kentsel dönüşümün sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik boyutu başlıklı beş farklı oturumda gerçekleştirilecek.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM HERKESİN SAHİPLENMESİ GEREKEN BİR PROJE”

Kentsel dönüşümün, ülke çıkarları çerçevesinde düşünülmesi ve herkesin sahiplenmesi gereken ulusal bir proje olduğunu söyleyen kongre organizatörü Management Plus Genel Müdürü Haldun Ersen, “Kentsel dönüşüm alanındaki önemli etkinliklerden biri olan Kongre’de, bu yıl kentsel stratejiye dayalı akıllı şehirleri ve binaları ele alacağız. Yine bu yıl ilk kez düzenlenecek olan kentsel dönüşüm ödül töreninde belediyeleri ve gayrimenkul geliştirici inşaat firmalarını altı dalda teşvik amaçlı ödüllendireceğiz" diye konuştu.

Ersen, insan unsurunun ön planda olduğu kentsel dönüşüm sürecinin, ekonomik anlamda ülkenin gelişmesine büyük katkısı olacağını söyledi. 2012’den 2017’nin sonuna kadar riskli binaların yüzde 9'unun dönüştürüldüğünü, ancak riskli alan dönüşümlerinin az olduğu belirten Ersen, “Ülkemizde kentsel dönüşüm sürecinin gelecek 20 yıl içerisinde insani ve ekonomik gelişiminin en önemli ekonomik ve kalkınma lokomotifi olacağı bir gerçektir” ifadelerini kullandı.