Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu yıl ödenecek olan kentsel dönüşüm kira yardımını, Tüketici Fiyatları Endeksi’ndeki (TÜFE) artışa göre güncelledi. Böylece İstanbul, Ankara ve İzmir'deki kira yardımı 860 TL’den 960 TL’ye yükseldi.

Afet riski altındaki alanların ve yapıların dönüştürülmesiyle kentsel dönüşüm ve yenileme kapsamında güvenli yaşam alanları oluşturmak için 31 Aralık 2012 yılında çıkarılan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında, riskli yapılardaki hak sahiplerine yapılacak kira yardımları TÜFE doğrultusunda artırıldı. İllere göre kira yardımları en düşük 595 TL, en yüksek 960 TL olarak belirlendi.

KİRA YARDIMI İLLERE GÖRE DEĞİŞİYOR

Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkâri, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük ve Kilis'te kentsel dönüşüm kira bedeli 595 TL olurken; bu şehirlerdeki kiracılara bir kereye mahsus olarak bin 190 TL, sınırlı ayni hak sahibine ise 2 bin 975 TL ödenecek.

Kentsel dönüşüm kira yardımının 675 lira olduğu Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce'de ise kiracılara bir kez olmak üzere bin 350 TL, sınırlı ayni hak sahibine ise 3 bin 375 TL ödenecek.

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Elazığ, Çorum, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale'de 755 TL kentsel dönüşüm kira yardımında bulunulurken; kiracılara bir kez olmak koşuluyla bin 510 TL, sınırlı ayni hak sahibine ise 3 bin 775 TL ödeme yapılacak. 

3 BÜYÜK ŞEHİRDE KİRA YARDIMI 920 TL’YE YÜKSELDİ

Kentsel dönüşüm kira yardımının 860 TL’den 960 TL’ye yükseldiği üç büyük şehir Ankara, İstanbul, İzmir'de kiracılara bir defaya mahsus bin 920 TL, sınırlı ayni hak sahibine ise yine bir defaya mahsus olmak üzere 4 bin 800 TL ödenecek.

905 TL olarak kentsel dönüşüm kira yardımının belirlendiği Adana, Antalya, Bursa ve Konya'da kiracılara bir kez olmak şartıyla bin 810 TL, sınırlı ayni hak sahibine ise 4 bin 525 TL ödenecek.