Turan, “Bu çalismamizda deprem riski yüksek sehirlerimizin barindirdigi tehlikeyi esas alarak, Kentsel Dönüsümde önceligimizi deprem kusaklari olarak tespit ettik ve 170 bin 947 konutluk kentsel dönüsüm çalismalari devam etmektedir.” diye konustu.

Afetlere karsi riskli, fiziksel olarak köhnemis ve yapi ömrünü tamamlamis konut stokunun Türkiye’nin en önemli sorunu oldugunu ifade eden TOKI Baskani M. Ergün Turan, bu konutlarin hem vatandaslarimizin can ve mal güvenligini tehdit ettigini, hem de kentlerin saglikli gelisimini engelledigini söyledi.

Turan, 17 Agustos 1999 Marmara, 12 Kasim 1999 Düzce, 19 Mayis 2011 Simav, 23 Ekim – 9 Kasim 2011 Van ve Ercis depremlerinde yasanan can ve mal kayiplarinin “Kentsel Dönüsümü” özellikle deprem risk bölgelerinde zorunluluk haline getirdigine vurgu yapti.

“ Kentsel Dönüsüm ayni zamanda bir zihinsel dönüsüm olmalidir”

Deprem gerçeginin olusturdugu risk, nüfus artisi ve hizli kentlesmenin Türkiye’nin üzerinde önemli bir baski olusturdugunun altini çizen TOKI Baskani Turan, bu riskler karsisinda, kentsel dönüsümün fiziki gerçekligin yani sira zihinsel olarak da bir dönüsümü gerekli kildigini belirtti.

“ Kentsel dönüsümün basarili olabilmesi için basta mülk sahipleri olmak üzere, tüm paydaslarin bu isin önündeki engelleyici yaklasimlardan uzak durmasi gerekiyor. Çünkü artik bu gereklilik degil, zorunluluktur. Vatandaslarimizin can güvenliginin söz konusu oldugu bir süreçte, dönüsümden, daha genis konutlar ve yüksek gelir elde etme fikrinin terk edilmesi gerekiyor…”

“Kentsel dönüsüm arti kazanç elde edilecek bir yatirim araci degildir.”

. “…Aksine, insanlarimizin, kendilerinin, ailelerinin can güvenligine öncelik vermesi gerekiyor. Keza bu isi yürüten sektör temsilcileri de, Kentsel Dönüsümü büyük bir kazanç kapisi olarak görmekten vazgeçmelidirler. Kentsel dönüsüm arti kazanç elde edilecek bir yatirim araci degildir.”

TOKI’nin, Kentsel Dönüsüm’de tüm idarelerin en önemli paydas kurulusu oldugunu hatirlatan, Baskan Turan, projelere, “evleri yikip daha saglamini yapmanin” ötesinde yaklastiklarini da vurguladi.


Turan sunlari söyledi:

“ Kentsel dönüsüme, ‘evler yikilip daha iyileri yapiliyor’ bakisinin ötesinde yaklasiyoruz. Mekansal bir dönüsümün ötesinde yaptigimiz çevre düzenlemeleriyle, donatilarla, sosyal ihtiyaçlara da yanit veriyoruz. Çocuklar, kadinlar, erkekler, tüm nüfus profillerine dönük sosyal ihtiyaçlari düsünüyoruz. Dolayisiyla kentsel dönüsümle insanlarimizin sosyal hayata katilimlarini da önemseyerek kentsel ve sosyal dönüsümün birlikte yürütülmesini hedefliyoruz.”

Dogal afetlerden zarar gören bölgelerde konut, altyapi ve kamu hizmetleri planlama, insa etme ve yenileme çalismalarinda idare olarak öncü bir rol üstlendiklerini ifade eden Turan,

TOKI’nin ürettigi tüm konutlarin yüzde 40’ini Kentsel Dönüsüm projelerinin olusturmasini hedeflediklerini kaydetti.

TOKI’nin deprem risk bölgelerine göre gerçeklestirdigi projenin detaylari söyle;

TOKI, 1. derecede deprem riski bulunan bölgelerde 48 Kentsel Dönüsüm projesi yürütüyor. Bu alanlarda yikilmasi gereken ya da yikimi gerçeklestirilen toplam 9 bin 294 konut bulunuyor. Dönüsüm kapsaminda 29 bin 160 konutun ihalesi yapildi ve insasi devam ediyor. TOKI, 1. derecede deprem riski bulunan bu bölgelerde 49 bin 47 konutun insasini planladi.

2. derecede deprem riski bulunan bölgelerde 51 proje yürütülüyor. Bu alanda yikilmasi gereken ya da yikilan 11 bin 263 konut bulunuyor. 19 bin 6 konutun ihalesi yapilarak insasi gerçeklestiriliyor. 2. derecede deprem riski tasiyan bölgelerde 42 bin 311 konutun insasi planlandi.

3. derecede deprem riski bulunan bölgelerde 19 proje yürütülüyor. Bu alanlarda yikilmasi gereken ya da yikimi gerçeklestirilen 11 bin 532 konut yer aliyor. 14 bin 274 konutun ihalesi yapildi, insasi devam ediyor. TOKI bu bölgede de 26 bin 852 konutun insasini planladi.

4. derecede deprem riski bulunan bölgelerde 30 proje yürütülüyor. Yikilmasi gereken ya da yikimi gerçeklestirilen konut sayisi 11 bin 681. 25 bin 820 konutun ihalesi yapildi, insasi devam ediyor. Bu bölgelerde 48 bin 64 konutun insasi planlandi.

5. derecede deprem riski bulunan bölgelerde 4 projede yürütülüyor. Yikilan ya da yikilmasi gereken konut sayisi 2 bin 526. 450 konutun ihalesi yapildi, insasi devam ediyor. TOKI bu bölgede 4 bin 673 konut planlandi.

“ Insaat ve kalitesi önemli”

Afet bölgelerinde dikkate alinmasi gereken en önemli konulardan birinin de insaat kalitesi olduguna dikkat çeken M. Ergün Turan, TOKI’nin yürüttügü projelerle, insaat kalitesinin yükselmesine de katkida bulundugunu söyledi.

“Idaremizce yapimi tasarlanan insaatlar için yer seçimi sirasinda, arazinin topografyasi, insaat yapimi konusundaki teknik detaylar, deprem ve diger afet risklerine karsi durumu göz önüne alinmaktadir.” diyen TOKI Baskani Turan, “Ilgili belediyeler ve diger kurumlarin da görüsü alinarak yer seçimi yapilmaktadir. Planlama öncesinde her arazinin jeolojik ve jeoteknit etüt raporlari, imari yoksa imara esas raporlari hazirlanip ekonomik ve deprem dâhil bütün afetlere karsi en uygun kat sayisi belirlenerek planlama gerçeklestirilmekte, tüm projeler zemin etüt raporu dogrultusunda hazirlanmaktadir..” seklinde konustu.