TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, TOKİ modelini öğrenmek ve uygulamak isteyen ülkelere İdare’nin tecrübelerini ve finansman modelini anlattıklarını belirti.

TOKİ'nin yurt dışında ilgiyle takip edildiğini ve birçok ülkenin temsilcileriyle görüşme yaptıklarını aktaran Turan,  bu kapsamda Kenya Vizyon 2030 Uygulamaları Müsteşarı Dr. Julius M. Muia ve beraberindeki heyetini ağırladıklarını ve TOKİ’nin çalışmaları hakkında bilgi verdiklerini aktardı.

HEDEF, 1 MİLYON 200 BİN KONUT

Müsteşar Dr. Muia’ya, vatandaşın temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla 2002’den bu yana 822 bin konut inşa ettiklerini ve önceliklerinin dar gelirlileri ev sahibi yapmak olduğunu belirten Turan, “2016 yılında bin 229 sosyal konut üretimini gerçekleştirdik.  2017 yılında 60 bin sosyal konut inşa ettik” diye konuştu. Turan, 2018 yılı sonuna kadar 60 bin konut üreteceklerini ve 2023’te 1 milyon 200 bin konuta ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Turan, TOKİ’nin yurt dışında Pakistan, Endonezya, Srilanka ve Somali’de yardım amaçlı konut, eğitim ve sağlık tesisleri yaptıklarını da anlattı.

“TOKİ’DE YÜKSEK BİNA DİYE BİR ŞEY OLMAYACAK”

Yerel ve yatay mimari özellikte mahalle konseptinde projeler geliştirdiklerini, birçok ilçede, kasabada 2 ile 4 arasında değişen yüksekliğe sahip binalar yaptıklarını ifade eden Turan, binaların yüzde 84’ünün zemin dâhil 6 kat ve aşağısında yer aldığını ve artık TOKİ’de yüksek bina diye bir şey olmayacağını belirtti.

Bölge ülkeleri başta olmak üzere 93 ayrı ülkeyle görüşüldüğünü, yetkili heyetlerle bilgi ve tecrübelerini paylaştıklarını aktaran Turan, “İmzalanan protokollerle ve mutabakatlarla yeni açılımlar sunma konusunda adımlar atıyoruz” dedi.