Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in baba ocagi Rize'nin Güneysu ilçesindeki bin 130 rakimli Kible Dagi'nin zirvesine insa edilen ve manzarasiyla ziyaretçilerini hayran birakan Kible Dagi Camisi'nin yapimi tamamlandi. Güneysu ilçesinde, kible yönünde olmasi ve ilçenin birçok yerinden görülebilmesi nedeniyle Kible Dagi ismiyle anilan bin 130 rakimli dagin zirvesine insa edilen caminin yapimi yaklasik 1.5 yillik çalismanin ardindan sona erdi.

Söz konusu proje çerçevesinde camiye giden yolun yapimi tamamlandiktan sonra etrafinda yürüyüs parkuru, dinlenme alani, konuklarin çay içebilecegi park alani ve mesire yerleri insa edilerek, güzel vakit geçirmek isteyen vatandaslarin hizmetine sunuldu.

1800'lü yillarda insa edildi

Güneysu Kaymakami Ihsan Selim Baydas, yaptigi açiklamada, caminin ilk olarak 1800'lü yillarda Mosula Mehmet Efendi ve Kus Ahmed Efendi tarafindan insa ettirildigini anlatarak, 1960 yilinda ahsap camide yangin çikmasi nedeniyle Yusuf Yilmaz Hocaefendi tarafindan yapinin yeniden tastan yapildigini söyledi.

"Erdogan restore edilmesini istedi"

Yapinin uzun yillar bir dua ve ibadet merkezi olarak kullanildigini belirten Baydas, bölgeye gelen insanlarin yaya olarak ulastiklari camide konaklama imkani da buldugunu ifade etti. Baydas, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in 2010 yilinda basbakan olarak görev yaptigi dönemde bölgede incelemelerde bulundugunu ifade ederek, Erdogan'in caminin günümüz sartlarina cevap verememesinden dolayi restore edilmesini istedigini dile getirdi.

"Osmanli camisinin modern uygulamasi"

Bölgeye ulasimin saglanmasi için yolun yapilmasinin ardindan, cami insaatinin hayirsever isadamlarinin katkilariyla 2013 yilinda yapilmaya baslandigini belirten Baydas, "Mekana uygun bir cami için yogun çalisma yapildi. Mimarisi üstün özelliklerde bir cami insa edildi. Istanbul Üsküdar'da insa edilen Kuskonmaz Camisi'nin (Semsi Ahmet Pasa) birebir örnegidir. Osmanli camisinin modern özelliklerde uygulanmasidir. Çok ehil eller tarafindan yapildi. Birinci sinif malzemeler seçilerek kullanildi" diye konustu.

Birçok yerden görülüyor

Baydas, caminin dagin tepe noktasinda olmasi nedeniyle bir çok yerden görülebildigini anlatarak, "Ortaya çikan gerçek bir saheser. Çok ilgi ve dikkat çekecegini düsünüyoruz. Önümüzdeki dönemde çok önemli bir merkez olacagini düsünüyoruz. Her geçen gün artan bir ilgi var. Caminin açilmasinin ardindan ilginin artacagini tahmin ediyoruz" ifadelerini kullandi.

Çevre düzenlemesine uyumlu

Yöre sartlarina uygun olarak çevre düzenlemesinde çetin geçen kislardan etkilenmemesi için yer dösemesinde masif granit basamak, bordür ve küptaslarin tercih edildigini anlatan Yilmaz, söyle devam etti: "Cami aydinlatmasi geceleri civar köylerden ve sahilden de görülebilecek sekilde planlanmis, açik alan aydinlatmalari ise çevre düzenlemesiyle uyumlu olacak sekilde düsünülmüstür. Caminin bahçesine 15 metre yüksekliginde paslanmaz çelikten direk dikilmis ve üzerine Türk bayragi asilmistir. Arazinin konumu itibariyle çok uzaklardan bile Türk bayragi görülebilmektedir."

"Erdogan yakindan takip etti"

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in, insa sürecinin ilk gününden itibaren en ince detayina kadar bastan sona ilgilendigini vurgulayan Yilmaz, "Gece gündüz bizim bu isi hizlandirmamizi ve en iyi sonuca ulasilmasini istedi. Gerekli güvenlik tedbirlerini alarak ve bütün olanaklari zorlayarak, kisin dahi çalismamizi sagladi" diye konustu.

Yilmaz, insaatin 14 ayda tamamlandigini ve caminin ibadete hazir hale getirildigini söyledi.