Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Kırşehir’in Kaman ilçesinde inşa edilen 207 konutun hak sahipleri kurayla belirlendi.

TOKİ’nin Kırşehir Kaman’da yaptığı 207 konutun hak sahiplerinin belirlendiği kura töreni 30 Ekim’de Kaman Kültür Merkezi Salonu’nda noter huzurunda gerçekleştirildi. 50’si 2+1 ve 157’si ise 3+1 planında inşa edilen konutlar zemin üzerine 3 kat şeklinde yükseliyor.
 
Şehirlerin kendi mimarisine, kültürüne, değerlerine ve coğrafi özelliklerine uygun yaşam alanları oluşturulmasına öncelik veren TOKİ, Kırşehir’de yatay mimari konsepte, yöresel özellikler barındıran yeni bir yaşam alanı oluşturdu. Dar ve orta gelir grubuna dönük üretilen Kaman ilçesindeki 207 konuttan 2+1 ve 3+1 şeklinde planlandı.

Alt gelir grubundaki vatandaşların konutlarının satışında 339 TL’den başlayan taksitlerle yüzde 12, 15, 20 peşinat ve 180, 216, 240 ay vade seçenekleri uygulanırken; orta gelir grubundakilere yönelik üretilen konutlar 654 TL’den başlayan taksitlerle yüzde 10, 15, 20 peşinat ve 120, 156, 180 ay vade seçenekleriyle satışa sunuldu.

KONUTLARDA YEREL ÖZELLİKLER
Kırşehir yöresinin geleneksel Türk evlerinin özellikleri dikkate alınarak hazırlanan projede cephe tasarımlarında zemin kat seviyesinde taş kaplamalar ve ahşap görünümlü kaplamalar kullanılırken, dekoratif pencerelerin tasarımına önem verildi.

Bölge halkının gün içerisinde vakit geçirebileceği, sosyalleşebileceği peyzaj uygulamaları ve sosyal donatıların yer aldığı konut projesiyle nitelikli bir sosyal çevrenin oluşturulması hedeflendi.