“Konut Üretiminde Sorunlar ve Çözüm Önerileri” baslikli istisare toplantisina TOKI Baskani Turan’in yani sira Baskan Yardimcilari ve ilgili daire baskanliklarinin personelleri katildi. Açilis konusmasinda TOKI Baskani M. Ergün Turan, toplantinin amacinin “arama ve istisare” olduguna dikkat çekti.

“Türkiye’de hatta dünyanin baska ülkelerinde örnegine rastlanmayan, toplu konut ve sosyal donatilar üreten, ihtiyaç duyulan kamu binalarinin birçogunu insa etmeye çalisan bir ekibiz.” diyen TOKI Baskani sözlerini söyle sürdürdü; “Yapilan çalismalari daha kaliteli hale getirmek bizim sorumlulugumuzdur. Yillar içerisinde edinilen tecrübeler isiginda yolumuza devam edecegiz. Bu toplantilari gelenek haline getirecegiz ve istisare de bu gelenegin önemli bir parçasi olacak.”

TOKI’nin kuruldugu yillardaki kosullar ile 2002 yilindaki ikinci evreye geçis kosullari ve 2014-2015 yillarinin Türkiye’sinin kosullarinin farkli olduguna dikkat çeken M. Ergün Turan, “Milletimizin de bizden beklentileri farklilasmistir. Bizden sonra gelen arkadaslarimizin da Idareyi bizden daha ileri götürecegine inaniyorum.” dedi.

“ÖNÜMÜZDE BÜYÜK BIR HEDEF VAR”

Istisare toplantisina katilan çalisma arkadaslarina, “Önümüzde büyük bir hedef var arkadaslar” diye seslenen TOKI Baskani, 2023 yili için 1 milyon konut hedefinin gelisen kosullar neticesinde 1 milyon 200 bin’e çikarildigini söyledi. M. Ergün Turan, “Alt gelir grubundaki vatandaslarimiz basta olmak üzere emeklilerimiz ve orta gelir grubu, hedef kitlemizdir. Hem nitelikli hem de belli bir felsefesi olan bir sehircilik anlayisindan bahsediyoruz. Bu hedefler dogrultusunda bu toplantiyi çok önemsedigimi ifade etmek istiyorum. Bu toplantilari Istanbul’daki teskilatimizda da baslattik.” seklinde konustu. Turan bu kapsamda, Idarenin kültürel ve mesleki deneyim anlaminda, Türkiye’deki tecrübeli insanlarin sunumlarindan faydalanacagini belirtti.

KATILIMCILARIN ÖNERILERI VE GÖRÜSLERI ALINDI

“Konut Üretiminde Sorunlar ve Çözüm Önerileri” istisare toplantisinda, TOKI’de görevli Yüksek Makine Mühendisi A. Erhan Ersoy; “Mahal listelerinden kaynakli sorunlar”, Yüksek Insaat Mühendisi Ertan Kul; “Yalitim imalatlarinda yasanan problemler”, Elektrik Mühendisi R. Çetin Balikçi; “Asansörlerde proje ve yapim sartnameleri” ve Insaat Mühendisi Safi Sazak; “Nam-i hesabina yapilan islerin olusma sebepleri” basliklari altinda sunumlarini gerçeklestirdiler. Her sunumun ardindan “öneriler, istisare ve degerlendirme” basligi altinda katilimcilarin görüsleri alindi.