Dünyada kültürel mirasin korunmasini ve degerlendirilmesi tesvik etmeye yönelik çalismalar yapan YOCOCU, Konya Büyüksehir Belediyesi’nin Bedesten Projesi’ne büyük ödül takdim etti.

Konya Büyüksehir Belediyesi’nin Tarihi Bedesten’de gerçeklestirdigi 2 bin 687 isyeri restorasyonu, tarihi eserlere sahip çikilmasi konusunda tüm dünyadan ödüller almaya devam ediyor.

Dünyada kültürel mirasin korunmasini ve degerlendirilmesi tesvik etmeye yönelik çalismalar yapan YOCOCU (Youth in Conservation of Cultural Heritage) tarafindan Konya Büyüksehir Belediyesi’nin Bedesten Projesi’ne büyük ödül verildi.

Italya’nin Verona Üniversitesi kampüs alanindaki tarihi kale binasinda düzenlenen programda Konya Büyüksehir Belediyesi’nin kültürel mirasi koruma konusunda gerçeklestirdigi çalismalar ile Bedesten projesi hakkinda sunumlar yapildi.

Törende Dünya Kültürel Mirasi Koruma Kurulu Üyesi ve YOCOCU Baskani Dr. Andrea Macchi, Konya Büyüksehir Belediyesi’ne verilen büyük ödülü, meclis üyesi Mustafa Uzbas’a takdim etti. Törende konusan

Büyüksehir Belediyesi Meclis üyesi Mustafa Uzbas, Bedesten projesiyle tarihe ve kültüre sahip çikildigini belirterek, ödülü Büyüksehir Belediyesi adina almaktan büyük memnuniyet duydugunu ifade etti.

Roma merkezli bir kurulus olan ve dünyanin pek çok ülkesinde temsilcilikleri bulunan YOCOCU, restorasyon ve konservasyon sektörünün gelisimine katki saglamak amaciyla genç profesyonellere ortamlar hazirlayan bir örgütlenmeye sahip. YOCOCU, dünya çapinda kültürel mirasin korunmasi için çalismalar gerçeklestiriyor. Konya Büyüksehir Belediyesi’nin katkilari ile Mayis ayinda Konya’da düzenlenen 4. Uluslararasi Türk Sanatlari, Tarihi ve Folkloru Kongresi, Sanat Etkinlikleri kapsaminda Konya’ya gelen YOCOCU Baskan Yardimcisi Marta Caroselli, Bedesten’de incelemelerde bulunarak Konya Büyüksehir Belediyesi’nin kültürel mirasin korunmasina yönelik çalismalarindan etkilendigini dile getirmisti.