Mevlevihane ve Panorama Mevlana olmak üzere iki bölümden olusacak merkezin Islam Arastirmalari Merkezi, Siyer-i Nebi Külliyesi, Mevlana Arastirmalari Merkezi, kütüphane ve aseviyle büyük bir kompleks olacak.

Konya Büyüksehir Belediyesi, bir kültür caddesi olacak Kisla Caddesi’nde Konya’da iz birakacak önemli yatirimlari hayata geçiriyor. Bunlardan biri olan Islam Kültür Merkezi’nde Islam kültürü ziyaretçilerine aktarilacak.

Islam Kültür Merkezi’nin kisa sürede tamamlanacagini dile getiren Konya Büyüksehir Belediye Baskani Tahir Akyürek, Mevlevihane ve sergi salonu (Panorama) olmak üzere iki bölümden olusacak merkezde, semahane, dünyadaki önemli mevlevihanelerin minyatürleri, egitim odalari, fuaye, müze, seminer salonu, çorba salonu ve otopark bulanacagini söyledi.

Siyer-I Nebi Külliyesi

Islam Arastirmalari Merkezi, Mevlana Arastirmalari Merkezi, kütüphane ve aseviyle büyük bir kompleksi Konya’ya kazandirdiklarini kaydeden Baskan Akyürek, komplekste ayrica, Siyer-i Nebi Külliyesi’nin de yer alacagini vurguladi. Baskan Akyürek, “Burada Peygamber Efendimizin hayati, hadis-i serifler, ayeti kerimeler ve görsel unsurlarla desteklenerek anlatilacak. Siyer-i Nebi Külliyesi’ne girenler Peygamber Efendimizin dogumdan vefatina kadarki süreci adeta yasayacaklar” diye konustu.

Yaklasik 11 milyon liraya mal olacak Islam Kültür Merkezi, ahsap ve mermerler kullanilarak, tarihi dokuya uygun olarak insa ediliyor.