Gaziantep’te artan konut ihtiyacı karşılamak ve merkezdeki yoğunluğu azaltmak amacıyla inşa edilen Kuzeyşehir Projesi’nde konutlar yükseliyor.

Türkiye’deki önemli şehircilik projelerinden olan Kuzeyşehir Projesi’yle 200 bin nüfuslu yeni bir şehir inşa ediliyor. 40 ila 45 bin konutluk proje, 8,5 milyon metrekare alan üzerinde tasarlanıyor. 3.500 konutun bitmek üzere olduğu ve yıl sonuna kadar 10 bin konutun tamamlanması ön görülen proje kapsamında, insanların şehre gelmeden tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri donatılar da tasarlanıyor. 

GELENEKSEL MAHALLE KONSEPTİ

Türkiye’nin en büyük toplu konut alanlarından olan Kuzeyşehir, örnek bir şehir modeli olmasıyla ön plana çıkıyor. Eğitimden sağlığa, sosyal yaşamdan ulaşıma tüm fiziki ve sosyal ihtiyaçları karşılayacak şekilde planlanan “yeni şehir”, yatay mimari yaklaşımla az katlı planda ve yerel mimari unsurlardan esinlenen bir tasarım kurgusuyla şekillendiriliyor.

Yeşil alanlar, meydanlar, engellilere uygun ve yaya ulaşımına ağırlık verilen geleneksel mahalle uygulamalarıyla öne çıkan projede, ortalama 5 kat yüksekliğine sahip binalar yer alıyor. 4+1, 3+1 ve 2+1 kat planındaki binaların zemin katlarında manav, bakkal, kasap gibi ticaret ve alışveriş alanlarının kurgulandığı projeyle mahalle fikrinin hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

17 KLİMETRELİK YOL

30 milyon TL bütçeyle 17 kilometrelik yolun açıldığı Kuzeyşehir, bir taraftan 5.Organize Sanayi Bölgesi’ne, bir taraftan da Araban-Yavuzeli yoluna bağlanarak, şehrin batı istikametindeki yerleşim bölgesi Aktoprak’a ve eski Adana yoluna bağlanıyor.

OSB’Yİ RAHATLATACAK

Merkezdeki yığılmanın alternatif bölgelere dağıtılmasının hedeflendiği Kuzeyşehir Projesi’yle, aynı zamanda OSB’de çalışan 150 bine yakın kişinin 2 saati aşan günlük ulaşım sürelerinin de azaltılması sağlanıyor.