Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi iş birliğinde yapılan ve Türkiye’nin en büyük konut projesi olarak gösterilen Kuzeyşehir Projesi’ndeki konutlar satışa çıkarılıyor.

Türkiye’deki en önemli şehircilik projelerinden biri olan Kuzeyşehir Projesi’yle Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde 250 bin nüfuslu yeni bir yerleşim inşa ediliyor. TOKİ, 40 ile 55 bin konutuyla 8,5 milyon metrekare alan üzerinde kurduğu yeni yerleşim projesinin 2’nci etabındaki 749 konutu satışa çıkarıyor. 299’u 2+1, 176’sı 3+1 ve 274’ü 4+1 planındaki konutlar için başvurular 14-25 Mayıs tarihleri arasında alınacak.

ÖDEME KOLAYLIĞI

Konut sahibi olmak isteyenler uygun şartlarda ev sahibi olabileceği projede, 2+1 konutlara 120-180 ay vadeyle 109-141 bin TL ödeme seçeneği sunulurken, 3+1 konutlarda 139-220 bin TL’den 108-144 ayda ödeme kolaylığı sağlanacak. 222-294 bin TL olan 4+1 konutlar ise 108-144 ay taksite bölünecek.

Konutlar için Halk Bankası’nın herhangi bir şubesine 2 bin TL başvuru bedeli ödenirken, konut bedelinin yüzde 10-25'i arasında değişen peşinatlar da yine Halk Bankası’na ödenecek. Proje satışa sunulan konutlara adedinden fazla başvuru olması durumunda 4 Haziran’da, “Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme Kurası” yapılacak.

KONUTLARDA POZİTİF AYRIMCILIK

Şehit aileleri, harp ve vazife malulleriyle dul ve yetimlerin kuraya girmeden konut alma hakkının bulunduğu proje kapsamında en az yüzde 40 engellilere konut sayısının yüzde 5’i kadar kontenjan ayrılırken, emeklilere bu oran yüzde 25 olarak belirlendi.

Konutların teslim süresi hak sahibiyle yapılan sözleşme tarihinden itibaren 36 ay iken, ilk taksitin ödenme tarihi, konut teslim tarihini takip eden ay itibarıyla başlayacak. Konutların fiyatı ve koşulları hakkında detaylı bilgiye Halk Bankası şubelerinden ve www.toki.gov.tr ‘ den ulaşılabilecek.

GELENEKSEL MAHALLEYE SADIK KALINIYOR

Vatandaşların eğitimden sağlığa, sosyal yaşamdan ulaşıma tüm fiziki ve sosyal ihtiyaçlarını kent merkezine gitmeden karşılayabilecekleri şekilde projelendirilen ‘örnek şehir modeli’ olarak nitelendirilen projede, geleneksel mahalle fikrine sadık kalınıyor.

Kuzeyşehir, yatay mimari yaklaşımla az katlı planda ve yerel mimari dokudan esinlenilerek tasarlanıyor, şekillendiriliyor. Konut alanında; cami, manav, kasap, bakkal gibi geleneksel sokak yaşam unsurlarının korunacağı Kuzeyşehir projesinde; mahalle yeşil alanla çevreleniyor, farklı ölçeklerde meydanlar oluşturuluyor, araç yolları sınırlandırılması, engellilerin kullanımını da içeren otoparklar ile ulaşım ağı ağırlıklı olarak yaya öncelikli ele alınıyor. Ayrıca yeni yerleşim alanını kent merkezine bağlayan 17 kilometrelik yeni bir yol açılıyor.