Gaziantep Kuzeyşehir’de 50 bin konutluk “örnek şehir projesinin” ilk bölüm kuraları çekildi. 749 konuta 14 bin 378 başvuru yapıldı.  

Yatay ve yöresel mimari yaklaşımla inşa edilen, Türkiye’nin önemli şehircilik projelerinden biri olan Gaziantep Şehitkâmil Kuzeyşehir Projesi kapsamında 749 konutun bulunduğu 2’nci etabın kuraları çekildi. Kura töreni, TOKİ Başkanı M. Ergün Turan ve Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Vatandaş tarafından yoğun ilgi gören konutlara, 549’u engelli, bin 579’u emekli olmak üzere toplamda 14 bin 378 kişi başvurdu. Başvuru rakamı, satıştaki konut sayısının 20 katına yaklaştı.

“PROJE, BÖLGEYE ARTI DEĞER KAZANDIRACAK”

2003’ten bu yana 835 bin konut inşa ettiklerini ve 2023 hedeflerinin 1 milyon 200 bin konut rakamına ulaşmak olduğunu hatırlatan Turan, Gaziantep’te artan konut ihtiyacını karşılamak için yapılan dev konut projesinin aynı zamanda şehre ve bölgeye artı değer kazandıracağını, sosyal ve kültürel alanlarıyla kaliteli bir yaşam alanı sunacağını anlattı.

Kuzeyşehir projesinin, 8,5 milyon metrekare alan üzerinde projelendirildiğini söyleyen Turan, “Türkiye ölçeğinde olduğu kadar Avrupa ölçeğinde de büyük bir konut projesidir. Proje, bu büyüklükte bir sosyal konut alanında, uygulaması tek seferde geliştirilen ilk ve en önemli yerleşim olma özelliği taşıyor” açıklamasında bulundu.

GAZİANTEP’E 2 MİLYAR 344 MİLYON TL’LİK YATIRIM

Projenin toplam yatırım bedelinin 10 milyar TL’yi bulacağı bilgini veren Turan, mahalle konsepti gözetilerek yapılan projenin tamamlanmasıyla 250 bin kişini ikamet edeceği yeni bir yerleşim yerinin oluşturulacağını kaydetti.

Gaziantep’e şimdiye kadar 20 bin 813 konut yaptıklarını, bunlardan 15 bin 306’sını tamamladıklarını aktaran TOKİ Başkanı, şehre yapılan yatırımlardan da bahsetti. Turan, kente konutun yanı sıra okuldan sağlık ocağına, ticaret merkezinden kamu hizmet binasına, kütüphaneden camiye toplamda 2 milyar 344 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını vurguladı.

İKİNCİ KURA MÜJDESİ

Konut fiyatlarının 109 bin TL ile 294 bin TL arasında değiştiğini belirten Turan, taksitlerin ise 454 TL’den başladığını söyledi. 

Proje kapsamında 3 bin 300 konutun inşasının devam ettiğini hatırlatan TOKİ Başkanı Turan, kurada isimleri çıkmayanların 27 Haziran’daki 913 konutun 1’inci etabının kura çekimlerine katılabileceklerini belirtti. “Aldığımız karar gereği bu kurada kendilerine kurada konut çıkmayan vatandaşlarımızı, yatırdıkları bedeli almamaları hâlinde ikinci kuraya dâhil edeceğiz” diyen Turan, 913 konut için başka talep alınmayacağı bilgisini paylaştı.