Konu ile ilgili olarak verilen bilgilere göre, Sanat Galerisi, Sanat Sokagi ve Gençlik Merkezi ile birlikte 5 ayri sanatsal konagin yer aldigi Sanat Adasi’nda fiziki yapilarin tamamlanmasinin ardindan çevre düzenleme çalismalarina baslanmis ve çevre düzenleme çalismalarinda sona yaklasilmistir. 

18 bin 200 m2 alanda çevre düzenleme çalismasi yapiliyor

18 bin 200 m2’lik alanda yapilan çevre düzenleme çalismalari kapsaminda, 7 bin 250 m2’lik yesil alan; geri kalan bölümlerde ise havuzlar ile dogal ve yapay tas kaplama alanlarinin bulundugu bildirildi.

Sanat adasini ziyaret edecek olan vatandaslarin gidecegi noktalar arasinda baglanti saglamak amaciyla, iklim güvenlik, dayaniklilik ve yerel kosullar dikkate alinarak yaya aksi çevresinde mekana renk ve canlilik kazandiracak, görünüsü zenginlestirecek elemanlar ile oturma ve dinlenme alanlari olusturuldu.

Altyapi ve dolgu çalismalari tamamlandi

Powered By LaSuperbaMalatya Büyüksehir Belediyesi tarafindan Sanat Adasindaki altyapi çalismalari kapsaminda, basta yagmursuyu drenaj kanallari muayene, parsel bacalari ve mazgallar olmak üzere altyapi sebeke çalismalari tamamlandi. Altyapi çalismalarinin tamamlanmasinin ardindan dolgu ve tesviye çalismalari gerçeklestirildi. Proje dahilinde zemine dösenen kumlamali bazalt, traverten, kayrak, çelik lama ve terazzo (Renkli dogal mozaik ile özel reçinenin harmanlanmasindan elde edilen yüzey kaplama) yüzeyler; doku, renk, çizgi, form özellikleri dikkate alinarak tasarimda kullanilmistir. Zemini olusturan döseme elemanlari estetik açidan da alani tamamlayici niteliktedir.

Çalismalarda sona yaklasildi

Sanat Adasi Oturma elemanlari, süs havuzlari, aydinlatma elemanlari, pergolalar, çiçeklikler, ve diger kent mobilyalari ile birlikte çesitli kompozisyonlar olusturularak canli materyaller ile cansiz materyallerin bütünlügünün saglandigi çalismalar tamamlanma asamasina geldi.