Büyüksehir Belediyesi’nden yapilan açiklamada, Malatya’nin ‘büyüksehir’ statüsüne kavusmasinin ardindan köy statüsündeki yerlesim alanlarinin mahalle olarak büyüksehir belediyesinin sorumluluk alanina girdigine isaret edildi.

Açiklamada, 13 ilçe merkezi için kültür merkezleri insa etme projelerini hazirlayan Büyüksehir Belediyesi tarafindan kirsal mahalleler için köy evleri projesinin gelistirildigi anlatildi. Açiklama, su ifadeler kullanildi: “300 nüfusun üzerindeki mahallelere yapilmasi planlanan köy evi için 2 tür proje hazirlandi. 187 ve 200 metrekare büyüklügünde planlanan köy evi projesi içerisinde; çok amaçli büyük bir salon, mutfak, hol, idari ofis, yari açik avlu, sergi salonu ile wc-lavabo grubu bulunuyor.”

Köy Evi projesi üzerinde çalismalarin sürdürüldügü belirtilirken, görüs ve önerileri alinan mahalle sakinlerinin talepleri dogrultusunda projenin daha da gelistirilebilecek.

Malatya Büyüksehir Belediyesi, Köy Evi projesi ile kirsal mahallelerdeki sosyal yasami kolaylastirmayi hedefliyor. Köylerin sosyal ve kültürel yasaminda önemli bir yeri olan köyevi olgusunu yeniden canlandirilmasinin da hedeflendigi proje kapsaminda; vatandaslar dügün, sünnet ve taziye gibi etkinliklerin yani sira yöresel etkinliklerini de bu evlerde yapabilecekler. Köy Evi projesi, ayrica mahalle sakinlerinin ortak bulusma noktasi olacak.