Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni Mamak proje alanıyla yapımı tamamlanan Altıağaç ve Karaağaç kentsel dönüşüm projelerini yerinde inceleyerek, TOKİ’nin burada bin bin konut yapacağını söyledi.

Yeni Mamak proje yapımıyla tamamlanan Altıağaç ve Karaağaç kentsel dönüşüm projelerinde incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ilk etapta kentsel dönüşümdeki hak sahiplerine verilmek üzere TOKİ’nin yeni Mamak bölgesinde bin konut üreteceği bilgisini verdi. Kurum, çok kısa zamanda konutların inşasına başlanacağını belirten ve hak sahiplerine teslim edileceğini söyledi.

Ayrıca Altıağaç ve Karaağaç bölgelerinde inşası tamamlanan bin 500 konutu hak sahiplerine vermek üzere Büyükşehir Belediyesiyle bir protokol imzalayacaklarını ifade eden Kurum, hak sahiplerinin talep etmeleri hâlinde projeden faydalanabileceklerini aktardı.

“VADİ ANKARA SOSYAL ANLAMDA BÜYÜK BİR PROJE OLACAK”

Bakan Kurum, Kanal Ankara olarak da adlandırılan Vadi Ankara projesiyle ilgili “Gölbaşı'ndan İmrahor Vadisi'ne kadar olan alanı kapsayan projede, rekreasyon, yürüme, koşu alanları, bisiklet yolları hepsi olacak. Sosyal anlamda büyük bir proje olacak Vadi Ankara, Ankara'ya ve Ankaralıya değer katacak" açıklamasında bulundu.

Ankara'da Atatürk Kültür Merkezi, Eymir Gölü ve Gölbaşı'nda hayata geçirilecek millet bahçesi projeleriyle ilgili de konuşan Kurum, Ankara'nın ihtiyacı olan her projeye Bakanlık olarak destek vereceklerini söyleyerek, "Başkentimizi bulunduğu konumdan daha yukarı çekmek adına yapılması gereken ne varsa el birliği içerisinde teşkilatımızla belediye başkanlarımızla birlikte karar verip, uygulayacağız. Ankaralılara hizmet etmekten gurur duyuyoruz” dedi.

DÖNÜŞÜMDE YÜKSEK BİNAYA YER YOK

Gölbaşı Millet Bahçesi, Kuzey Ankara Cami, Kongre Merkezi ve Kentsel Dönüşüm Projesi alanlarında da incelemelerde bulunan Kurum, kentsel dönüşümde gecekondu yapılarının yerine 15-20 katlı binaların yapılmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi. Mahalle ölçeğinde, mimari olarak da kültürümüzü yansıtan, az katlı projeler geliştirileceğini belirten Kurum, bunun ilk örneğinin Ankara'da yeni Mamak bölgesinde gerçekleştirileceğini söyledi.