Mersin’de yeşil sürekliliğin sağlanabilmesi ve doğal bitki varlığının kullanıcılara aktarılabilmesi amacıyla kurgulanan Mersin Millet Bahçesi, kente nefes aldıracak.

Türkiye'nin tüm illerinde hayata geçirilmeye başlanan millet bahçeleriyle şehirlerin çehresi değişiyor. Bu çalışmalarda aktif görev alan TOKİ, millet bahçeleri projelerini ihaleye etmeye hızla devam ediyor.
Mersinli vatandaşları daha çok yeşille buluşturacak Mersin Millet Bahçesi’nin ihalesi yapıldı. Projenin 200 gün içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

Bitki ve peyzajıyla Mersin şehrine yeni bir soluk getirecek millet bahçesi projesi, içerisinde barındıracağı sosyal donatı alanlarıyla, yeşiliyle, millet kıraathanesiyle, yürüyüş parkurlarıyla, dinlenme ve piknik alanlarıyla doğayla iç içe yepyeni bir sosyal yaşam alanı olacak.

ŞEHRİN MERKEZİNDE YEŞİL ALAN
Mersin Millet Bahçesi, şehrin merkezinde denize komşu olacak şekilde konumlandı, vatandaşlar yeşille mavinin buluştuğu alanda sosyal aktivitelerini gerçekleştirebilecek. Millet bahçesinin kuzey bölümünde aktif alanlar, renk ve koku bahçeleri ve kafeteryalar yer alırken; güney bölümünde koruluklar, bölgenin doğal bitki türlerinden oluşturulmuş ve vatandaşlara bu türleri tanıtmak üzere tasarlanmış bahçeler bulunuyor. Ayrıca çocukların ve ailelerin aktif şekilde kullanması hedeflenen tematik çocuk oyun alanı ve tarım bahçeleri yer alıyor.ÇOCUKLARA TARIM BAHÇESİ 
Proje kapsamında çocukların bitki yetiştirebilecekleri, toprağın değerini öğrenebilecekleri, etkinliklerin ve eğitimlerin yapılacağı 1.147 metrekarelik tarım bahçesi de bulunuyor. Toplam çocuk oyun alanının 251 metrekare olduğu millet bahçesinde 2.840 metrekare çok amaçlı etkinlik alanları, 999 metrekarelik yürüme yolu, amfi, sahne, otopark ve millet kıraathanesi de bulunuyor.