Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) binasında Habertürk TV’yi misafir eden TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, İdare’nin projeleri, hedefleri ve kentsel dönüşüm çalışmalarından bahsetti.  

TOKİ’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen canlı yayın programında İdare’nin projelerini ve 2018 hedeflerini anlatan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, “Ağırlıklı motivasyonumuz, TOKİ olmazsa konut sahibi olamayacak vatandaşları ev sahibi yapmak” dedi.

“YILDA 65 BİN KONUT ÜRETİYORUZ”

TOKİ’nin kurulduğu yıl olan 1984’ten 2003’e kadar 43 bin konut ürettiğini söyleyen TOKİ Başkanı Turan, İdare’nin Başbakanlığa bağlı hale geldikten sonraki üretim rakamlarına dikkat çekti. Turan şunları paylaştı: “TOKİ, açılışından bu yana 19 yıl içinde 43 bin konut üreten bir İdare’den, son 14 yılda 817 bin konut üreten bir kurum haline geldi. 2016 yılında 65 bin konut ürettik, 2017 yılını ise 58 bin konutla kapattık. Yani, yılda 65 bin konut üreten bir İdare’den bahsediyoruz.”

“SON 3 YILDIR YAPILAN KONUTLARIN YÜZDE 95’İ SOSYAL KONUT”

Ağırlıklı motivasyonlarının, TOKİ olmazsa konut sahibi olamayacak vatandaşları ev sahibi yapmak olduğunu belirten Turan, son 3,5 yıldır yapılan konutların yüzde 95’inin, 2017 yılında yapılanların ise yüzde 98’inin alt ve orta gelir grubu için yapılan sosyal konutlar olduğunu söyledi.

Hâlihazırda 2 bine yakın konut satışlarının olduğunu ifade eden Turan, çeşitli illerdeki konutların fiyat ve taksit bilgilerini paylaştı. Anadolu’da, arazi üretilebilen her yerde tüm taleplere cevap verebilecek bir yapılanma içinde olduklarını söyleyen Turan, konutlara yoğun bir talep olduğuna dikkat çekti: “Karaman’da 50 bine yakın konutumuz kaldı ve bu konutlara bir hafta içinde 700 müracaat geldi. Sahiplerini kura çekimiyle belirleyeceğiz. Pek çok vilayetimizde inşa ettiğimiz konutlarda da böyle bir talep yoğunluğu yaşadık. Örneğin, İzmir Çeşme Projesi’nde konutların 3 ile 4 katı kadar bir taleple karşılaştık.”

“MAHALLE KÜLTÜRÜ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

“Hiçbir kasabada ya da şehirde en yüksek bina TOKİ binası olmayacak” iş sloganı doğrultusunda üretimler gerçekleştirdiklerini söyleyen TOKİ Başkanı, “Son 3,5 yıldır yaptığımız konutların yüzde 84’ü zemin+6 kat ve aşağısı konutlardır. Şuan Anadolu’nun birçok kasabasında ve şehrinde TOKİ’nin ürettiği yatay mimariye sahip yerleşim alanlarını görebilirsiniz” diye konuştu.

Az katlı konut üretimiyle geleneksel mahalle kültürünün yaşatılmasını önemseyen İdare’nin sosyal konut meselesinde, farklı gelir grubundan gelen insanları bir arada yaşatacak projeler geliştirdiğini ifade eden Turan, “Mahalle kültürünün en çarpıcı tarafı da farklı gelir grubundan gelen insanların bir arada yaşamasıdır” dedi. Turan, şöyle devam etti: “Biz geçmişe göre daha kaliteli konutlar yapıyoruz. Umudumuz, bizden sonra gelecek arkadaşlarımızın daha iyisini yapması. Mahalle kültürü bizim için önemli. Yapabildiğimiz her yerde bunu inşa etmek için çalışıyoruz."

184 NOKTADA KENTSEL DÖNÜŞÜM

Son 15 yıldır Türkiye’nin hemen her yerinde yenilenmemiş kamu binası kalmadığını vurgulayan TOKİ Başkanı Turan, “Okullar, köprüler, hastaneler gibi ortak kullanılan kamusal binalar yenilendi. Diğer alanlarda da dönüşüm faaliyetleri devam ediyor. Belediyelerimiz bu konuda aktif rol alıyor” dedi. 54 vilayette 184 noktada kentsel dönüşüm yapıldığı bilgisini paylaşan Turan, “Milli geliri bizden çok daha yüksek olan ülkeler bile bu başarıyı elde etmiş değil. Yaptıklarımız yeterli değil, ama ciddi adımlar da atıyoruz” diye konuştu.

ÖNEMLİ ŞEHİRCİLİK PROJELERİ

Türkiye’deki en önemli şehircilik projelerinden olan Gaziantep’teki Kuzey Şehir Projesi’nden bahseden Turan, 45 bin konutluk bu projeyle Gaziantep’te 250 bin nüfuslu yeni bir ilçenin doğacağını söyledi. İzmir Çeşme Projesi’yle ilgili de konuşan Turan, bin 100 konuttan oluşan yeni yaşam alanında şuan boş ev olmadığını ve konut sakinlerinin 600 ile 700 TL civarında taksit ödeyip bu evlerde oturduklarını belirtti.

SINIRDAKİ GÜVENLİK DUVARLARI

TOKİ Başkanı Turan sınır duvarı yapımıyla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Suriye sınır duvarımız 30 kilometresi hariç bitmiş vaziyette. Burada sınır duvarıyla birlikte güvenlik yolu da inşa ettik. İran sınırımızın ise 80 kilometresi kapandı. İnşallah bahar ayında hepsi kapanacak.”

Güneydoğu'da, çukur siyasetinden zarar gören bölgelerde 25 bin konut inşa edildiğini belirten Turan, “Cizre'de ve İdil'de teslimlerde bulunduk. 6’ncı aydan itibaren bütün konutlarımızı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mıza teslim edeceğiz” dedi.