Osmanlinin Batiya yönelisinin yüzü olarak Abdülhamit Han tarafindan insa ettirilen Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk belediye baskanlik binasi, 158 yil aradan sonra yeniden hizmet vermeye hazirlaniyor. Beyoglu Belediye Baskani Ahmet Misbah Demircan öncülügünde asli korunarak modern çagin ihtiyaçlarina göre restore edilen tarihi binanin Abdülhamit Han'in adini tasiyan tugrasiyillar sonra bulunarak yeniden gün yüzüne çikarildi.Tarihi binanin açilisini yapacak olan Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, Abdülhamid Han'in tugrasini özel olarak 'Hünkar Kapisi' olarak bilinen bölüme yerlestirecek.Beyoglu Belediye Baskani Ahmet Misbah Demircan, "Türkiye Belediyeciliginin atasi bu tarihi mekandir. Bu belediyenin temellerinde iki yenilikçi padisahin irade harci var. Birisi Tanzimat Fermani'ni ilan eden Sultan Abdülmecid Han, digeri ise binayi insa eden ll.Abdülhamit Han'dir. Biz bu binayi tekrar hizmete açarak Abdülhamit Han'in tugrasini düstügü yerden kaldirdik" diye konustu. 

Beyoglu Belediyesi, Osmanli Sultani II. Abdülhamit Han döneminde yapilan 158 yillik tarihi baskanlik binasina yeniden kavustu.  7 Haziran 1858 tarihinde "6. Daire" adiyla kurulan tarihimizdeki ilk belediye olan Beyoglu Belediyesi'nin baskanlik binasinda 3 yil önce Beyoglu Belediye Baskani Ahmet Misbah Demircan öncülügünde baslayan restorasyon, koruma ve islevlendirme çalismalari tamamlandi. Tanzimat Dönemi'nden kalan ve aslina uygun modern çagin tüm ihtiyaçlarini karsilayacak sekilde restore edilen baskanlik binasinin açilisi Cumartesi günü Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan tarafindan yapilacak. Türkiye'nin ilk belediyesi olan Beyoglu Belediyesi'nin 158 yillik binasini temelden çatiya kadar koruyarak yenilediklerini belirten Beyoglu Belediye Baskani Ahmet Misbah Demircan "Bu binayi yenilerken ilçede yapilan dönüsümün standartlarini da belirledik. Binalarini yenileyecek her bir mülk sahibi için bir örnek olusturduk." dedi.

Yeni Türkiye'nin gereklerine göre yapildi

Sishane'deki tarihi bina 2012 yilina kadar 154 yil sehircilik ve idare hizmetlerinin merkezi oldu. Tanzimat Dönemi'nde EdovardBlacque Bey'in 6. Daire Reisligi döneminde (1879-1883) Italyan Mimar Barborini tarafindan yapilan binadaki yenileme çalismalari; Ahmet Misbah Demircan'in 2. döneminde Türkiyeli mimar ve mühendisler tarafindan projelendirildi ve uygulandi. Tanzimat'in ürünü olan bina Yeni Türkiye'nin gereklerine göre yenilendi. Atil alanlar dönüstürüldü, kapali bulunan Hünkar Kapisi kullanima açildi.

Beyoglu'na paha biçilemez bir deger kazandirdi

Beyoglu'na 154 yil hizmet üreten yapi aslina uygun olarak korunurken, zaman içinde olusan tahribat giderildi. Binanin bulundugu bölgeye merkez olma niteligi pekistirildi. Binaya belediye hizmetlerinin gerektirdigi fonksiyonlar eklendi. Mimari belge niteligi tasiyan yapi formu ortaya çikarilirken Tanzimat Dönemi mimarisi ve 21. Yüzyil ihtiyaçlari arasinda uyumlu bir iliski kuruldu. Beyoglu'na paha biçilemez bir ekonomik deger kazandirildi. 2012 yilina kadar 2.400 metrekare kapali alanda hizmet veren Beyoglu Belediye binasi, bos alanlara mimari ve mühendislik çalismalariyla islev kazandirilmasindan sonra 7.000 metrekare kapali alani olan çok fonksiyonlu bir hizmet kompleksi kimligi kazandi.

Bina cephesi, çevresi ve içinde gerçeklestirilen çalismalarda resterasyon prensiplerine azami düzeyde riayet edildi. Yenilenen Beyoglu Belediye binasinda; meclis salonu, fuaye alani, baskanlik, toplanti odasi, konuk agirlama salonu, baskan yardimcisi odalari, müdürlükler, hizmet birimleri, dis iliskiler ofisi, meclis grup odalari, sanat galerisi, resepsiyon, kafeterya ve restaurant gibi birimler bulunuyor. Günün gereklerine uygun biçimde restore edilen binada, sempozyumlar, sergiler, uluslararasi agirlamalar ve resepsiyonlar gibi organizasyon ve etkinlikler gerçeklestirilebilecek.

Yeni Türkiye vizyonunun eseri

Beyoglu Belediye Baskani Ahmet Misbah Demircan, Türkiye'nin ilk belediyesi olan Beyoglu Belediyesi'nin 158 yillik binasini temelden çatiya kadar koruyarak yenilediklerini belirterek "Mirasimiz olan degerleri gün yüzüne çikardik. Degerlerimiz ve vizyonumuzu birbiriyle kavusturduk" dedi. Beyoglu Belediye Binasi'nin çok boyutlu hedeflerin ve yeni Türkiye vizyonunun eseri oldugunu ifade eden Demircan sunlari söyledi:

"Salt bir belediye binasi yenilemesi yapmadik. Ülkemizin 'kökü mazide ati' kimligini önemli bir eserle güçlendirdik. Tarihi mirasimizi koruyarak yasattik. Modern altyapiyla bu mirasi gelistirdik. Mekân fonksiyonlarini bilgi teknolojilerinden faydalanarak zenginlestirdik. Beyoglu'nun her tarafinda devam eden dönüsüm programlari için bir rehber, bir model olusturduk. Sehir hizmetleri ile kültür-sanat ve düsünce faaliyetlerine ayni çati altinda etkilesim imkâni sagladik. Milletimizin gelisen yasam standartlarina uygun olarak kamusal hizmet standartlarinin çitasini yükselttik."

"Abdülhamit Han'in tugrasini düstügü yerden kaldirdik"

"Türkiye Belediyeciliginin atasi bu belediyedir desek yeridir" diyen Demircan sözlerini söyle sürdürdü:

"Bu belediyenin temellerinde, iki yenilikçi padisahin irade harci var. Birisi Tanzimat Fermanini ilan eden Sultan Abdulmecid Han'dir. Bir digeri ise belediyenin kurulmasindan sonra, bugün yenileyerek açtigimiz binayi insa eden Sultan II. Abduhamit Han'dir. Temel güçlendirmesi için kazilara basladigimizda, kanaatimce Beyoglu'ndaki en önemli hazinelerden birini bulduk. Bir kuyuya atilmis, üstü bir sürü malzeme ve toprakla kapatilmis bir tugra ile karsilastik. Yaptigimiz incelemelerden sonra tugranin Sultan Abdulhamit han adina çekilmis oldugunu tespit ettik. Tugrayi düstügü yerden kaldirdik. Atildigi yerden çikardik. Ebediyete kadar Türkiye Cumhuriyeti bayragi altinda yasasin diye Belediyenin Hünkâr kapisi üzerindeki yerine yerlestirdik."

"Dönüsüme örnek olusturduk"

Beyoglu sinirlarindaki bütün tarihi binalarin korunarak yasatilmasi için dönüsümün sart oldugunu vurgulayan Demircan, bu binayi yenilerken dönüsümün standartlarini da belirlediklerini söyledi. Binalarini yenileyecek her bir mülk sahibi için bir numune olusturduklarini dile getiren Demircan "Tarlabasi, Okmeydani, Sütlüce ve Kasimpasa'da on binlerce insani ilgilendiren dönüsüm projelerimiz ilerliyor. Bu semtlerin dönüsümünün hangi standartlarda yapilacagi sonuçta vatandaslarimizin nasil binalarda ve nasil bir çevrede yasayacagina da yine bu bina ile bir örnek olusturmak istedik," diye konustu.