TOKİ tarafından İstanbul Pendik’te yapılacak millet bahçesinin ihalesi yapıldı. Bahçede gençlerin kitap okuyabileceği, ücretsiz internet hizmetinden faydalanabileceği, derslerini çalışabileceği millet kıraathanesi de bulunuyor.

“Daha Çok Yeşil" anlayışıyla Türkiye’nin dört bir yanında hayata geçirilmeye başlanan millet bahçelerinden biri olan 288 bin metrekarelik bir alanda kurulacak Pendik Millet Bahçesi’nin 14 Ocak günü ihalesi gerçekleştirildi. Kendi üretim ve işletmesiyle, atık bırakmadan, dışarıdan enerji almadan, kendi iç döngüsünde tıpkı doğanın kendisi gibi yaşayacak sosyal donatı ve yeşil alan olarak projelendirilen Pendik Millet Bahçesi, mini göleti, açelya ve su bahçeleriyle donatılmış oturma ve dinlenme alanları, otoparkı, camisi, açık hava sineması, eğlence parkı, piknik alanı ve Pazar yeriyle her yaş grubunun keyifli vakit geçirebileceği yeni bir yaşam alanı olacak.

Dinlenme, koşma, yürüme eylemlerinin herkes tarafından erişilebilir bir yapıda kurgulandığı Pendik Millet Bahçesi projesinde, çocuk ve gençlere hitap eden oyun alanları ve amfi tiyatrolar olacak.

EKOLOJİK TARIM ALANI

İstanbul Pendik’te 288 bin metrekarelik alanda hayata geçirilecek bahçe, kent tarım alanları ve ekolojik pazar temalarıyla donatılacak. Pendik Millet Bahçesi'nde, İstanbul'da yetiştirilen meyve ve sebzeler için setler ayrıldı. Bu alanlar kentlinin de katılımının sağlandığı, kompost üretim alanlarıyla organize edilecek olan ekolojik tarım alanı olarak tasarlandı.

TOKİ tarafından Ocak ve Şubat aylarında ayrıca Batman, Elazığ, Sakarya, Eskişehir, Samsun ve Mersin millet bahçelerinin ihaleleri de gerçekleştirilecek.