Rami Gıda Toptancıları Hali, TOKİ tarafından inşa edilen, Avrupa’nın en büyük ve modern kapalı çarşısına taşınıyor.

1986 yılından bu yana geçici olarak faaliyet gösteren Rami Gıda Toptancılar Hali esnafı için TOKİ tarafından Başakşehir’de modern bir çarşı inşa ediliyor. Şahintepe Mahallesi Kanal İstanbul yakasında yapılacak olan projenin iki yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.

ÇARŞIDA BİN 70 DÜKKAN BULUNUYOR

322 bin metrekare alan üzerine kapalı çarşı olacak şekilde inşa edilecek çarşıda, toplamda bin 70 dükkân yer alacak. Emsalleri arasında en büyük proje olma özelliğine sahip çarşıda; 990 adet toptancı dükkânı ile banka, restoran, kafeterya gibi ihtiyaçlar için 120 ticari dükkân ve 65 adet tır'ın aynı anda park edebileceği toplam bin 300 araç kapasitesine sahip kapalı ve açık otopark bulunacak. Yeni halde ayrıca mescit ve bir sosyal tesis de yer alacak.

KURA ÇEKİMLERİ GERÇEKLEŞTİ

Uzun yıllardır hayali kurulan projede yeni tesiste yer alacak esnaf için kura çekimi gerçekleşti. Toplam bin 70 dükkânın bulunacağı halde, esnafın dükkân açacağı alanlar belirlendi. Hal projesinin 2019 yılının Nisan ayında tamamlanması planlanıyor.

“AVRUPA’NIN EN MODERN KAPALI ÇARŞISI”

Projeyle ilgili açıklamada bulunan İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği (İGTOD) Başkanı Mustafa Karlı, proje kapsamında 580 dönümlük bir alan olduğunu, bunun 322 dönümünün kullanım alanı, 114 dönümünün inşaat alanı ve 94 dönümünün ise dükkân inşaat alanı olduğunu söyledi. Karlı, projeyle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Avrupa’nın en modern ve en büyük kapalı çarşısını yapıyoruz. Türkiye’de örneğine rastlanmayan bu projede faaliyet gösterecek olan bütün üyelerimiz özel mülkiyet sahibi olacaklar.Türkiye’mize ve İstanbul’umuza yakışır bir tesis inşa etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. ”