Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın 2005 ve 2006 yıllarında restorasyona sağladığı 75 bin TL kredi üst limiti, bu yıl 170 bin TL’ye çıkarıldı.

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, tescilli taşınmaz kültür varlıklarının restorasyonuna katkı sağlamak amacıyla 2005’te restorasyon kredisi uygulamasına başladıklarını, bu tarihten itibaren toplam 758 proje için kredi açtıklarını söyleyerek, bunların içerisinden 574 restorasyon projesi için 78 milyonluk kredi desteği sağladıklarını ifade etti.

KREDİ ÜST LİMİTİ 170 BİN TL

Tarihi ve kültürel mirasın korunması amacıyla restorasyon projelerine kredi desteği sağladıklarını belirten TOKİ Başkanı Turan, kredi üst limitini her yıl artırdıklarını belirterek, “2005 ve 2006 yıllarında sağladığımız 75 bin lira kredi üst limitini, yıllar içerisinde aşamalı olarak yükselterek 2018 yılı için 170 bin liraya çıkardık” dedi.

Her bir proje için, keşif özetinin yüzde 70'ine kadar ve en fazla 170 bin TL olmak üzere kredi kullandıracaklarını açıklayan Turan, “Restorasyon kredisi için yapılacak müracaatlarda, özel mülkiyetteki yapıların Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulları tarafından alınmış tescil kararının ve onaylı rölöve ve restorasyon projelerinin bulunması gerekiyor" açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“MİMARİ ZENGİNLİĞİMİZİ YAŞATMALIYIZ”

Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Anadolu’nun binlerce yıllık geçmişe sahip olduğunu ve her bir medeniyetin Anadolu topraklarında derin izler bıraktığını söyleyen Turan, şöyle devam etti: “Bunlardan bazıları günümüze kadar ulaşmayı başardı. Ancak değişimin yol açtığı yıpranma, doğanın etkileri ve insan eliyle yaratılan tehlikeler, kültür varlıklarını yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. Coğrafyamızın bize sunduğu bu mimari zenginliğimizi yaşatmalıyız. İdare olarak kültürel değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılması için kredi desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz."

Restorasyon kredisi için başvurular 2 Nisan'da başlayıp 30 Nisan'da sona erecek. Başvuru yapacak kişiler belgelerini TOKİ'nin internet sitesi www.toki.gov.tr ’den temin edebilecek. Başvurular TOKİ'ye bizzat ya da TOKİ'nin İstanbul hizmet binası adresine kargo ve diğer posta araçlarıyla yapılabilecek. Başvuru şartlarına  www.toki.gov.tr/restorasyon-kredileri  internet adresinden ulaşılabilecek.