Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından Rize’nin Güneysu ilçesinde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında inşa edilecek 93 konut ile 20 dükkânın ihalesi yapıldı.

TOKİ’nin Rize Güneysu’da Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında 1’inci etapta inşa edeceği 93 konut ile 20 dükkânın ihalesi 27 Mart’ta gerçekleştirildi. İhale kapsamında konutun yanı sıra altyapı ve çevre düzenleme işi de yer alıyor.
 

1’İNCİ ETAPTA YIKIM BAŞLIYOR

TOKİ ile Güneysu Belediyesi arasında 26.02.2014 tarihinde imzalanan “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” protokolü kapsamında çarpık ve sağlıksız yapılaşmanın bulunduğu, ekonomik ömrünü doldurmuş konut ve iş yerleri yıkılarak yerinde dönüşümü amaçlanıyor. Protokol çerçevesinde tamamı 5,39 hektar olan alanda, “1’inci Etap” proje kısmında belediye tarafından yıkım gerçekleştirilerek alan TOKİ’ye teslim edilecek.

İlk etapta inşa edilecek 20’si 2+1, 73’ü ise 3+1 planında tasarlanan 93 konut ve 20 iş yeri öncelikli olarak hak sahiplerine verilecek.

GELENEKSELE VURGU

Doğu Karadeniz’in geleneksel konutlarından esinlenilerek tasarlanan projede bina dış cepheleri, zemin kat seviyesinde taş kaplamalar, ahşap görünümlü dış cephe kaplamaları, cumba, söve ve kat silmeleri kullanılarak mimari açıdan ön plana çıkartılıyor. Güvenli bir yaşam merkezine dönüşmesi hedeflenen yerleşim alanı; dükkânları, parkı, peyzajı, oyun ve spor alanlarıyla nitelikli sosyal çevre imkânı sunuyor.