TOKİ tarafından 71 bin 712 metrekare alanda kurulacak olan Sakarya Millet Bahçesi'nin ihalesi yapıldı. İnşaatına en kısa sürede başlanacak projenin 5 ay içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Yeni çevre ve şehircilik vizyonu doğrultusunda Türkiye'nin tüm illerinde hayata geçirilmeye başlanan millet bahçeleriyle şehirlerin çehresi değişiyor. Millet bahçelerinin inşasında aktif görev alan TOKİ, öncelikli olarak mülkiyetindeki eski stat alanlarını millet bahçelerine dönüştürüyor. Eski Sakarya Atatürk Stadı’nın yerine yapılacak olan Sakarya Millet Bahçesi’nin ihalesi gerçekleştirildi. Sakaryalılar, içinde millet kıraathanesinin, yürüme yollarının, spor alanlarının, yansıma havuzunun, meyve-sebze bahçelerinin, renk ve koku bahçelerinin bulunduğu millet bahçesiyle yeşil alana kavuşacak.

Bütünleşik ve doğa korumacı bir yaklaşımın esas alındığı projede 989 metrekarelik yapay bir gölet oluşturularak daha aktif bir mekân planlandı. Alanın kuzey girişinde 3 bin 832 metrekarelik renk ve koku bahçelerine yer verilirken, kuzeydoğu ucunda önerilen sebze ve meyve bahçeleriyle Sakarya'nın tarımsal karakterinin kent merkezinde yeniden yansıtılarak kullanıcıların deneyimleyebileceği aktif bir alan oluşturulacak.Millet bahçesinin yapılacağı alanda kuzey-güney hattında önerilen yaya alanlarıyla bütün alana ulaşım sağlanırken, alanın batısındaki mevcut havuz revize edilip çevresinde millet kıraathanesinin de içinde yer alan has bahçeyle vatandaşlar daha sakin dinlenme alanlarına kavuşacak. Projede ayrıca 129 araçlık otopark yapılacak.