Karadeniz’in en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Kuzey Yıldızı’nın 3’üncü etabı kapsamındaki 71 konutun hak sahipleri noter huzurunda gerçekleştirilen kurayla belirlendi.

TOKİ’nin, Karadeniz’de yürüttüğü en büyük kentsel dönüşüm çalışması olan Canik Kuzey Yıldızı Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında 71 konutun hak sahipleri 19 Temmuz’da Canik Kültür Merkezi Gülhane Salonu’nda düzenlenen kura töreniyle belirlendi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği projede 3+1 planında inşa edilen konutlara 179 başvuru yapıldı.

Konutlar, 917 TL’den başlayan taksitlerle yüzde 15, 25, 40 peşinat ve 108, 120, 144 ay vade seçenekleriyle satışa sunuldu. Modern mimari tarzda inşa edilen projeyle nitelikli sosyal çevre imkânı sunan yeni bir yaşam merkezi oluşturulması hedeflendi.

ÖRNEK ŞEHİRCİLİK UYGULAMASI

TOKİ ve Canik Belediyesi iş birliğinde 383 dönümlük alanda yapılan kentsel dönüşüm projesi toplamda 2 bin 688 konut bulunuyor. Proje, sosyal donatıları, oyun alanları, hastanesi, camisi, okulları ve modern binalarıyla örnek bir şehircilik uygulaması sunuyor. Daha önce tek katlı eski yapıların, gecekonduların bulunduğu bölge, günün ihtiyaçlarına cevap veren çağdaş bir yaşam alanına dönüştürülüyor.

750 MİLYON TL’LİK BÜTÇE

Kura töreninde katılan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Kuzey Yıldızı projesiyle güzel bir şehirleşme örneği sunulduğunu söyledi. 750 milyon TL’lik bütçesiyle büyük kentsel dönüşüm projeleri arasında yer alan Kuzey Yıldızı’nın, yer sahipleriyle uyumlu bir şekilde gerçekleştirilmesi ve eski yapıların yıkılıp yerine yenilerinin yapılması bakımından Karadeniz Bölgesi’nde ilk olma özelliği taşıdığını ifade etti.

Genç, eksiksiz bir yaşam alanı olduğunu söylediği projenin millet bahçesi ile birleştiğinde, daha yaşanabilir, çevreye, kültüre ve insana duyarlı bir şehrin ortaya çıkacağını aktardı.