TOKİ’nin Aksaray, Bolu ve Diyarbakır’da inşa edeceği sanayi sitelerinin ihalesi gerçekleştirildi.  Yeni sanayi siteleriyle üretimde verimliliğin artırılması, istihdama ve bölgesel gelişime katkı sağlanması hedefleniyor.

TOKİ, “Sanayi Sitesi Projeleri” kapsamında, Aksaray, Bolu ve Diyarbakır’da inşa edilecek yeni sanayi sitelerinin altyapı ile çevre düzenleme işlerini de kapsayan ihalelerini gerçekleştirdi. TOKİ’nin yaptığı önemli çalışmalardan birinin de sanayi sitelerini şehir dışına taşımak olduğunu aktaran Turan, “Üç şehirde 4 bine yakın yeni iş yeri inşa edeceğiz” dedi.

AKSARAY’DA NİTELİKLİ BİR SANAYİ ÇEVRESİ OLUŞTURULUYOR

Toplam 300 hektar alan üzerinde planlanan Aksaray Yeni Küçük Sanayi Sitesi’ne ilk etapta 180 hektarlık bir alana 1.620 iş yeri inşa edilecek. 5 farklı tipte planlanan iş yerleri 696’sı 100 metrekare, 420’si 200 metrekare, 189’u 300 metrekare, 148’i 400 metrekare ve 167’si 500 metrekare büyüklüğünde tasarlandı. 15 bin kişinin istihdam edileceği projeyle, gelişen sanayinin ihtiyaçlarını karşılayacak modern bir sanayi sitesinin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Aksaray Yeni Küçük Sanayi Sitesi’nin TOKİ’nin yürüttüğü ticaret ve sanayi merkezi uygulamaları arasında önemli bir yeri olacağını belirten Turan, projeyle nitelikli bir sanayi çevresinin oluşturulacağını söyledi.

BOLU’YA 4 FARKLI TİPTE 988 İŞ YERİ

TOKİ, Belediye, Valilik, Bolu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Bolu Ticaret ve Sanayi Odası arasında imzalanan protokol kapsamında gerçekleştirilecek olan Bolu Büyük Sanayi Sitesi, yaklaşık 57 hektarlık bir alanda planlandı. Projede, 21’i 25 metrekare, 59’u 65,74 metrekare, 52’si 93,6 metrekare ve 856’sı 127,68 metrekare büyüklüğünde 4 farklı tipte toplam 988 adet iş yeri inşa edilecek.

Yeni sanayi sitesiyle şehir merkezinde ekonomik ömrünü tamamlamış sanayi sitelerinin kent dışına çıkarılması, istihdam, üretim ve bölgesel gelişim ile ekonominin daha dinamik hale gelmesinin yanı sıra aynı sektörde faaliyet gösteren firmaların kümelendirilmesi de hedefleniyor.

Proje alanında; oto grubu, tekstilci, demirci, elektrikçi, mobilyacı, PVC-camcı, gıdacı, hırdavatçı, galerici olmak üzere 9 ana sektör temsilcilerine ait iş yerleri ve sosyal donatılar yer alıyor.

DİYARBAKIR’A MODERN OTO SANAYİ

Kentin ve gelişen sanayinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlanan Diyarbakır’daki yeni sanayi sitesi projesinde toplamda 814 iş yeri bulunuyor. Bunlardan 624 adedi 150 metrekare, 190 adedi ise 300 metrekare büyüklüğünde tasarlanan projede iki tip iş yeri bulunuyor.

Diyarbakır Yeni 4'üncü Oto Tamirciler ve Küçük Sanayi Sitesi Projesi’yle, kent merkezini şehrin dokusunu tehdit eden, ihtiyaca cevap veremeyen sanayi sitelerinden arındırılarak kente modern bir oto sanayi merkezinin kurulması hedefleniyor.