Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Şanlıurfa’da “Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında inşa edilecek 120 iş yeri, 34 dükkân ve 58 konutun ihalesi yapıldı.

TOKİ’nin Şanlıurfa’da “Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında inşa edeceği konut ve iş yeri ihalesi 28 Ağustos’ta gerçekleştirildi. İhale kapsamında ilk etapta 2'nci bölüm kapsamında 120 adet işyeri ve 8 adet dükkân ile ilk etap 3'üncü bölümde 58 adet konut ve 26 adet dükkân ihalesiyle ilk etap çalışmaları tamamlanmış olacak.

TOKİ ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında imzalanan muhtelif tarihli protokoller kapsamında başlatılan Eski Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’yle şehir merkezinde yaklaşık 37,5 hektar alandaki köhnemiş, fonksiyonunu yitirmiş yapıların bulunduğu alanların yenilerek kente kazandırılması için hak sahipleriyle konut ve iş yeri karşılığı uzlaşma görüşmeleri yürütüldü.  

Uzlaşma görüşmeleri akabinde kentsel tasarım projesine göre ilk etap kapsamında üç bölüm hâlinde planlama yapıldı. 2015 yılında ihalesi gerçekleştirilen ilk etaptaki 1’incibölümde; altı adet iş yeri, 88 adet ofis ve 463 adet dükkânın inşaatları tamamlanma aşamasına geldi.

SAĞLIKLI ÇEVRELER VE GÜVENLİ YAPILAR

Plansız yapılaşma sonucunda şehir merkezlerinin imajını bozan, dokusunu tehdit eden, sağlıksız, ihtiyaca cevap veremeyen sanayi sitelerinde de kentsel dönüşüm projeleri uygulayan TOKİ, şehirlerimize sağlıklı çevreler ve güvenli yapılar kazandırmaya devam ediyor.

TOKİ’nin bu kapsamda ilk etabında inşa çalışmalarını sürdürdüğü dönüşüm projesi modern mimari tarzda hayata geçiriliyor. Projeyle sosyal donatıları, otoparkı, peyzajı ile çağdaş ve güvenli bir çalışma ve yaşam alanının oluşturulması hedefleniyor.